Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IBM: Zisk díky softwaru a službám stoupl o 12 procent

IBM: Zisk díky softwaru a službám stoupl o 12 procent

18.01.2008 8:24
Autor: ČTK

Boston 18. ledna (ČTK) - Vysoký zájem o software a technologické služby pomohl americké počítačové společnosti International Business Machines Corp. v posledním čtvrtletí loňského roku k růstu zisku o 12 procent na 3,96 miliardy dolarů (70,7 miliardy Kč). Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků a společnost současně poskytla příznivější výhled i na celý letošní rok díky očekávanému silnému výkonu v zahraničí.
 
Zatímco velká část společností, včetně technologických, varuje před dalším vývojem hospodaření kvůli obavám z recese v USA, IBM (101 USD, -0,52%) potěšila investory zlepšením svého výhledu hospodaření. Podle analytiků firmě pomáhá hlavně vyšší napojení na zahraniční trhy, odkud pochází asi 65 procent příjmů firmy. Finanční ředitel Mark Loughridge v prohlášení zveřejněném v noci na dnešek uvedl, že za celý letošní rok by se zisk na akcii měl pohybovat v rozmezí 8,2 až 8,3 dolaru. Analytici přitom očekávají zisk pouze kolem 7,94 dolaru na akcii. Za celý loňský rok se zisk IBM zvýšil o 9,5 procenta na 10,4 miliardy dolarů, tedy 7,18 dolaru na akcii, a příjmy stouply o 8,1 procenta na 98,8 dolaru na akcii.

V posledním loňském čtvrtletí se tržby zvýšily o deset procent na 28,9 miliardy dolarů. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů vzrostly o čtyři procenta. Příjmy softwarové divize stouply o 12 procent na 6,3 miliardy dolarů a příjmy divize služeb o 17 procent na 14,9 miliardy dolarů. Příjmy hardwarové divize se však snížily o čtyři procenta na 6,8 miliardy dolarů. Důvodem byl prodej některých aktivit, bez tohoto prodeje by se příjmy divize téměř nezměnily.

Zpráva IBM je potěšující i proto, že se ukázalo, že firma je schopná se dobře vyrovnat s poklesem odvětví služeb, ze kterého pochází až čtvrtina příjmů IBM. Firma je také většinou konzervativní ve svých výhledech a nynější zlepšení výhledu je tak velmi povzbuzující, napsala agentura AP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  
10:38Apple míří na trh levných notebooků. Nový Mac má stát pod 1000 USD
10:32Novo Nordisk hlásí slabší výsledky a snižuje výhled. Akcie mírně rostou – dosáhly už dna?
10:20Nejdelší shutdown v historii USA: republikáni a demokraté se stále přou o financování
10:17Česká inflace lehce nad odhadem, co na to zítra řekne ČNB?
8:56Wall Street pod tlakem, Novo Nordisk opět zklamal a futures jsou v červeném  
8:41Rozbřesk: Klesající polská inflace dovolí centrální bance snížit sazby
6:41Evropští výrobci aut míří k oživení. Rok 2026 může být zlomový
04.11.2025
22:53AMD překonala odhady a dodala silný výhled
22:01Wall Street varuje před korekcí, trh reaguje poklesem  
17:39Americká ekonomika v následujících dvou letech – nájezd na rychlejší rovnováhu?
15:26Jakub Blaha: Spotify pokračuje v růstové trajektorii, a to jak v počtu uživatelů, tak v ziskovosti  
14:18Ani rekordní čísla Uberu nestačila. Akcie jedou z kopce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách