Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Roman popírá pomoc ČEZ pro MOL proti ÖMV

ČTK: Roman popírá pomoc ČEZ pro MOL proti ÖMV

04.02.2008 10:23
Autor: ČTK

Vídeň 4. února (zpravodaj ČTK) - Šéf českého energetického koncernu ČEZ Martin Roman odmítl spekulaci, že jeho firma nákupem podílu v maďarském podniku MOL poskytla Maďarům pomoc v boji proti převzetí MOL rakouským koncernem ÖMV. Roman to uvedl v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.

Na konci loňského roku vstoupil ČEZ do MOL a získal v maďarské energetické firmě sedmiprocentní podíl. Vedení MOL tak získalo prostředky k pokračujícímu nákupu vlastních akcií na finančních trzích. Ty skupuje v poslední době také ÖMV, který usiluje o převzetí MOL. Proti tomuto záměru se loni ostře postavila i maďarská vláda, a tak se ÖMV nyní snaží o převzetí nepřátelské, tedy proti vůli vlastníků a bez dohody s nimi. ÖMV již nakoupil přes 20 procent akcií MOL, její vedení drží v rukou nyní asi 40procentní podíl.

"Není to žádná přátelská služba, ale pro oba partnery dobrý obchod. Jde o to zvýšit hodnotu firmy pro její akcionáře. Kromě toho jednání o strategické spolupráci mezi ČEZ a MOL začala již dlouho předtím, než projevil ÖMV zájem na převzetí MOL," odpověděl Roman na otázku, zda nákupem podílu v MOL chtěl ČEZ maďarské formě pomoci proti ÖMV. Praktické dopady jsou ale takové, že vstup ČEZ do MOL maďarskému podniku pomohl. Podíl ČEZ se totiž stal pro ÖMV nedostupným a navíc si MOL ve smlouvě s ČEZ zajistil opci na zpětný odkup.

Roman rovněž popřel, že by ČEZ chtěl v budoucnu dál zvyšovat svůj podíl v MOL nebo ji dokonce sám převzít. "S ÖMV, který je významným akcionářem v MOL, chceme mít v budoucnu naprosto korektní vztahy," cituje Kurier šéfa ČEZ.


Váš názor
Aktuální komentáře
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data