Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Bývalému makléři Credit Suisse hrozí 25 let vězení

ČTK: Bývalému makléři Credit Suisse hrozí 25 let vězení

05.02.2008 11:37
Autor: ČTK

New York 5. února (ČTK) - Bývalý makléř investiční banky Credit Suisse Háfiz Nasím (37) byl u soudu ve Spojených státech uznán vinným ze zneužití neveřejných informací při obchodování s cennými papíry. Díky poznatkům o chystaných fúzích si Nasím přes svého společníka pomohl k milionům dolarů, za což může jít do vězení až na 25 let. Rozsudek a výši trestu si ale Nasím vyslechne až 7. dubna.
 
Nasím podle agentury Reuters zneužil informace o fúzích ve více případech, včetně obřího kontraktu, v jehož rámci skupina investorů koupila za zhruba 32 miliard dolarů energetickou společnost TXU. Vyšetřovatelé Nasíma obvinili, že dával tipy kamarádovi v rodném Pákistánu, který získané informace využil při obchodování.

Díky úniku informací Nasím přes svého společníka získal kolem 7,5 milionu dolarů (asi 130 milionů Kč). Úřady makléře ve 28 případech obvinily ze zneužití neveřejných informací a v jednom případě ze zločinného spolčení za účelem podvodu při obchodování s cennými papíry.

Zneužití neveřejných informací je ve vyspělých zemích závažným trestným činem, s nimž jsou spojeny vysoké tresty. Americké úřady jen loni řešily podobných případů několik a v sítích uvízli i makléři věhlasných bank, jako je Morgan Stanley nebo UBS. Credit Suisse, která sídlí ve Švýcarsku, případ svého bývalého makléře nechtěla komentovat.

Dohled nad akciovým trhem v USA od teroristických útoků na Spojené státy výrazně zpřísnil kontrolu finančních toků, především ze zahraničí. Akciový trh totiž často zneužívají k praní špinavých peněz nejrůznější zločinecké organizace.

Prokurátoři soud požádali, aby byl Nasím vzat do vazby, protože existuje podezření, že by mohl uprchnout. Soud požadavku vyhověl, takže Nasím bude ve vazbě čekat tak dlouho, dokud nebude vynesen rozsudek a stanovena výše trestu. Vzhledem k tomu, že Nasím je pákistánským občanem, hrozí mu rovněž deportace.
 
Nasímův právní zástupce Michael Bachner po verdiktu řekl soudci, že podle jeho názoru existují závažné důvody pro odvolání. Přestože by Nasím mohl jít za spáchané činy do vězení možná i na více než 25 let, prokurátoři již avizovali, že podle směrnic, jimiž se řídí podobné případy, se bude trest pohybovat spíše od 12 do 15 let.

Porota složená s osmi žen a čtyř mužů o Nasímovi rozhodovala od minulého čtvrtka a nakonec ho uznala vinným ze všech 29 bodů obžaloby. Nasím seděl při čtení verdiktu netečně za svým obhájcem.
 
Nasím přicestoval do USA v roce 2002, kdy začal navštěvovat Newyorskou univerzitu. Později pracoval v investiční bance JPMorgan Chase & Co, kterou později opustil a v roce 2006 nastoupil v Credit Suisse.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university