Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena platiny má opět nový rekord, rostou i ceny dalších drahých kovů

Cena platiny má opět nový rekord, rostou i ceny dalších drahých kovů

11.02.2008 13:07

Cena platiny dnes opět posunula rekord, když se vyšplhala až na 1900 dolarů za troyskou unci. Platinu ženou vzhůru obavy o dodávky z Jihoafrické republiky, která se na celosvětových dodávkách tohoto kovu podílí čtyřmi pětinami. Růst platiny pomohl nahoru také palladiu, jehož cena stoupla na nejvyšší hodnotu za šest let. Posilovalo také zlato a stříbro.

Cena platiny vzrostla od počátku letošního roku již o téměř 25 procent. Důvodem jsou problémy s dodávkami elektřiny pro jihoafrické doly, které v důsledku musely omezit těžbu, což vyvolalo obavy z nedostatku platiny na trhu. Platina se užívá v klenotnictví a v automobilových katalyzátorech pro čištění výfukových plynů.

Dalším faktorem podporujícím růst ceny platiny, zlata a dalších kovů je nejistota kolem dalšího vývoje kurzu dolaru způsobená krizí na úvěrových trzích a turbulencemi na akciových trzích. Pokles dolaru zlevňuje kovy pro neamerické investory, a tak jejich poptávka kovů roste. Dnes ráno v Asii dolar vůči euru oslabil.

Trojská unce zlata se dnes dopoledne obchodovala kolem 922 dolarů. Držela se tak blízko rekordního maxima 936,50 USD, kam se vyšplhala na počátku tohoto měsíce. "Zlato by mohlo do konce prvního čtvrtletí vystoupit až na 1000 dolarů a platina na 2000 dolarů," uvedl k současné situaci na trhu obchodník firmy Phillip Futures William Kwan. Dodal však, že současné oživení bude mít pouze krátké trvání a ceny se později opět sníží.

Omezení těžby dolů v JAR by podle analytiků mohlo způsobit, že na trhu bude do konce letošního roku chybět více než 400.000 uncí platiny. Deficit by se tak prudce zvýšil z loňských 265.000 uncí. V roce 2006 byly dodávky na trh sice vyšší než poptávka - o 65.000 uncí - v předchozích sedmi letech však byl na trhu kovu vždy nedostatek, vyplývá to z údajů agentury Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.11.2025
15:02Pomohl by další pokles sazeb ekonomice a trhu, nebo by spíše nafukoval bublinu a přispíval k finanční nestabilitě?
10:40Víkendář: Naráží oddlužení naráží na „sebevztahující se pesimismus“?
08.11.2025
14:35Synchron získal 200 milionů dolarů na méně invazivní technologii, která umožní ovládat počítač myšlenkami
9:04Víkendář: Lidé se bojí vládních dluhů, ale jejich snižování vlastně nechtějí
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data