Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Británie dočasně znárodní hypoteční banku Northern Rock

ČTK: Británie dočasně znárodní hypoteční banku Northern Rock

18.02.2008 8:16
Autor: ČTK

Londýn 18. února (ČTK) - Britská vláda se rozhodla dočasně znárodnit hypoteční banku Northern Rock, která se v důsledku krize na finančních trzích ve světě potýká s vážnými problémy. Řekl to včera britský ministr financí Alistair Darling, podle něhož se banka vrátí do soukromých rukou až ve chvíli, kdy se situace na trhu zklidní. Banku se snažili získat hned dva zájemci, vláda ale jejich nabídky odmítla.
 
"Nevěříme, že ty dvě nabídky by za současných podmínek na trhu mohly být pro daňové poplatníky dostatečně přínosné. Proto se vláda rozhodla přijmout legislativu, která banku Northern Rock dočasně převede pod správu veřejnosti," řekl ministr na tiskové konferenci. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber (asi 843 miliard Kč).

Vážným zájemcem o převzetí banky bylo konsorcium pod vedením společnosti Virgin Group miliardáře Richarda Bransona. Šanci měl i tým manažerů banky, který chtěl instituci od základů přebudovat. Vláda ale nebyla spokojena ani s jednou nabídkou a zájemce vyzvala, aby nabídky buď vylepšili, nebo z boje odstoupili.
 
"V tomto případě jsme museli intervenovat, protože kdybychom nechali banku padnout, bylo by téměř jisté, že by se problémy rozšířily do celého bankovního systému Velké Británie," řekl Darling. Rozhodnutí vlády se ale nelíbí akcionářům, kteří mají obavy, že toho na ně moc nezbude. "Situace na trhu se zlepší. Hypoteční portfolio Northern Rock není špatné, podle mě by ale byla chyba, kdybychom ji nechali a vzali ztrátu," dodal.
 
Darling řekl, že akcionáři Northern Rock dostanou odškodné, jeho výši ale blíže nespecifikoval. "Legislativa umožní vládě, aby získala akcie i majetek banky. Z toho bude vyplacena kompenzace, jejíž výši určí nezávislý odhadce," dodal ministr. Při výpočtu kompenzace se ale nebude přihlížet k tomu, že bylo třeba ústav podpořit částkou 25 miliard liber.

"Je to unáhlené a příliš tvrdé rozhodnutí, stejně jako řada jiných unáhlených a tvrdých rozhodnutí, které dosud učinili," řekl v televizi Sky News Robin Ashby ze Sdružení malých akcionářů Northern Rock.

Northern Rock je pátou největší hypoteční bankou v Británii, loni v září se ale dostala do vážných problémů. Až příliš se spoléhala na krátkodobé operace na peněžních trzích, místo aby svou činnost dál financovala vklady obyvatel. Banka doplatí na úvěrovou krizi, která byla vyústěním problémů v části hypotečního trhu v USA.

Krizí zmítanou hypoteční banku musela už loni na podzim podpořit britská centrální banka, což mezi lidmi vyvolalo takovou paniku, že Northern Rock vzali útokem a začali hromadně vybírat vklady. Británie tak musela od roku 1866 poprvé řešit takzvaný "run" na banku. Problémy Northern Rock přispěly k výraznému poklesu preferencí vlády premiéra Gordona Browna.

Británie už v minulosti zachraňovala více soukromých firem, které pak skončily ve vlastnictví státu. V roce 1971 vláda zasahovala například ve strojírenském koncernu Rolls-Royce, který se kvůli vysokým nákladům na vývoj leteckého motoru RB211 ocitl před bankrotem. Hrozba úpadku se vznášela nad automobilkou British Leyland a v roce 2002 i nad energetickou společností British Energy.

Northern Rock není zdaleka jedinou bankou s podobnými problémy. Obětí krize na finančních trzích jsou hlavně velké investiční banky z USA, které v této souvislosti utrpěly miliardové ztráty. Je to například Merrill Lynch nebo Citigroup, ale také některé banky v Evropě. Například švýcarská UBS.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y