Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB má prostor pro pružnou reakci... a další ekonomické zprávy

ČNB má prostor pro pružnou reakci... a další ekonomické zprávy

19.02.2008 10:37
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že by se vysoká inflace, která provází rok 2008, měla příští rok rychle snižovat. Na konci roku 2009 tak ČNB předpokládá inflaci na cílové 3procentní hranici. Banka má nyní prostor pro pružnou reakci sazbami nahoru či dolů (více ZDE).

Podle druhého z viceguvernérů, Luďka Niedermayera, je posilování koruny k euru v poslední době do určité míry překvapivé a těžko se zdůvodňuje. Nejbližší rozhodování ČNB o sazbách "nemusí být snadné" (kompletní online rozhovor ZDE).

Maďarský premiér Gyurcsány uvedl, že deficit rozpočtu bude v roce 2008 pod 4 procenty HDP. Vláda má podle něj v plánu prodat akcie státních podniků soukromému sektoru.

Podle zástupce BoE Besleye tlačí rostoucí ceny energie a potravin spolu se slabou librou na růst inflace v krátkém období. Přísnější podmínky na úvěrovém trhu vytváří riziko pro pokles ekonomického růstu.

Denní ekonomický přehled ke stažení ve formátu PDF naleznete v sekci Ekonomika - Analýzy   v pravém sloupci v boxu "Ek. deník".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.11.2025
8:56Rozbřesk: Nová prognóza ČNB nedává moc prostoru “nižším sazbám” a ukazuje na dlouhodobou stabilitu
8:47USA jednají o konci shutdownu,ČNB zůstane stabilní a ČEZ zítra zveřejní výsledky  
6:07Preview ČEZ: Čekáme silnější výsledky, pomůže Distribuce i konsolidace GasNetu  
09.11.2025
15:02Pomohl by další pokles sazeb ekonomice a trhu, nebo by spíše nafukoval bublinu a přispíval k finanční nestabilitě?
10:40Víkendář: Naráží oddlužení naráží na „sebevztahující se pesimismus“?
08.11.2025
14:35Synchron získal 200 milionů dolarů na méně invazivní technologii, která umožní ovládat počítač myšlenkami
9:04Víkendář: Lidé se bojí vládních dluhů, ale jejich snižování vlastně nechtějí
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost