Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Microsoft zřejmě zahajuje nepřátelské převzetí Yahoo

ČTK: Microsoft zřejmě zahajuje nepřátelské převzetí Yahoo

20.02.2008 8:13
Autor: ČTK

Los Angeles 20. února (ČTK) - Americká společnost Microsoft zřejmě už tento týden zahájí kroky k nepřátelskému převzetí internetové společnosti Yahoo. Vzhledem k tomu, že management Yahoo nechce nabídku přijmout, Microsoftu nezbývá, než se obrátit na akcionáře a prosadit do správní rady Yahoo své lidi. Uvedl to včera americký list The New York Times.
 
Noviny ve svém blogu DealBook s odkazem na informované zdroje uvádějí, že Microsoft chce do správní rady Yahoo nominovat několik svých zástupců. Čas na to má do 13. března, což je nejzazší termín k podání návrhů. Vedení Microsoftu ale údajně vyčká, zda Yahoo do té doby nezačne komunikovat a na původní nabídku Microsoftu nepřistoupí. Microsoft usiluje o spojení s Yahoo, protože potřebuje posílit své internetové aktivity. Dosud v nich totiž výrazně zaostává za jedničkou na trhu, společností Google.

Mluvčí Microsoftu řekl, že firma si vždy vyhrazovala právo využít všech možností, aby svůj záměr prosadila. Ke zprávě na blogu amerických novin se ale nechtěl vyjadřovat.

Microsoft podle agentury AP dává tomuto kroku zřejmě přednost před zvýšením nabídky, což by pro něj bylo mnohem dražší. Šance Microsoftu svého vzpurného rivala nakonec spolknout přitom výrazně narůstají, protože správní rada Yahoo je před hlasováním o novém složení zranitelná. Členové vedení se totiž nestřídají systémem každý rok jeden, takže nominace letos čeká všechny členy. Na to patrně Microsoft sází.

Zdroj blízký situaci agentuře Reuters řekl, že pokus o ovládnutí správní rady Yahoo by Microsoft mohl přijít na 20 milionů až 30 milionů dolarů. Zdroj ale neví o tom, že by se pro takovou strategii Microsoft rozhodl. Zakladatel Microsoftu Bill Gates v pondělí řekl, že kolem snahy získat Yahoo není nic nového.

"Poslali jsme jim dopis a ujistili je, že naši nabídku považujeme za férovou," cituje Reuters Gatese. Yahoo přitom zvažuje několik možností, jak Microsoft setřást. Podle některých informací firma jednala s mediálním magnátem Rupertem Murdochem, který vlastní skupinu News Corp. Murdoch by s Yahoo patrně spojil svůj společenský web MySpace.

Pokud by náklady na prosazení svých lidí do čela Yahoo a na oslovení akcionářů nepřesáhly 30 milionů dolarů, jak tvrdí zdroje, pak by to pro Microsoft bylo velmi výhodné. V roce 2002, když se Hewlett-Packard snažil o převzetí firmy Compaq, dosáhly náklady na reklamu a vyjednávání s akcionáři asi 75 milionů dolarů. Tehdy šlo o přátelské spojení, proti němu se ale postavil vlivný akcionář a dědic firmy Walter Hewlett.

Většina nákladů na takzvaný "proxy fight" budou peníze na právníky, prostředníka, který bude Microsoft zastupovat při jednání s akcionáři Yahoo, a na režii. Připravit bude nutné tiskoviny, v nichž bude Microsoft vysvětlovat, proč mají akcionáři na nabídku přistoupit. Pokud s návrhem Microsoft uspěje a prosadí do správní rady své lidi, mohla by správní rada v novém složení současnou nabídku Microsoftu schválit.

Microsoft předložil nabídku na převzetí Yahoo 1. února. Část kupní ceny by uhradil hotově a část vlastními akciemi. Nabízená cena se tedy mění podle kurzů akcií na burze. Zpočátku měla nabídka hodnotu 44,6 miliardy dolarů (asi 766 miliard Kč), kvůli poklesu akcií Microsoftu ale včera činila asi 41,9 miliardy USD.

Původně tak Microsoft nabízel 31 dolarů za akcii, nicméně odborníci se domnívají, že by měl nabídku zvýšit alespoň na 40 dolarů za akcii. Někteří akcionáři Microsoftu naopak radí nabídku raději zrušit.


Váš názor
  • Aha, už tomu rozumím
    20.02.2008 8:44

    Za 20-30 M se prostě představenstvo přesvědčí, že jde o přátelské převzetí. Nechcete mě taky někdo přátelsky převzít?
    HonzaH
    • Re: Aha, už tomu rozumím
      20.02.2008 9:12

      Za ty prachy se nechám převzít i nepřátelsky..............
      Aja
      •  
        20.02.2008 12:30

        Kdo že je tvým vlastníkem, aby bylo s kým jednat o prodeji majetku ?
        dan
Aktuální komentáře
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data