Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Slovenská koruna posiluje na nový rekord - ministr financí nevyloučil revalvaci

    Slovenská koruna posiluje na nový rekord - ministr financí nevyloučil revalvaci

    28.02.2008 15:56
    Autor: 

    Slovenská koruna dnes odpoledne posílila na své nové maximum 32,59 SKK/EUR, a překonala tak svůj rekord z pondělí na 32,68 SKK/EUR. Stalo se tak poté, co slovenský ministr financí Ján Počiatek nevyloučil, že koruna by před vstupem země do eurozóny mohla ještě projít další revalvací.

    "Je obtížné vyjádřit se k této otázce podrobněji, možnost revalvace se však vyloučit nedá," řekl Počiatek v Lucemburku na dotaz, zda Slovensko zvažuje revalvaci a zda by to mělo nějaký smysl.

    Slovensko chce přijmout euro počátkem roku 2009 a letos na jaře by jeho vstup měly schválit Evropská komise a Evropská centrální banka.

    Předseda vlády Robert Fico tento týden upozornil, že konverzní kurz, kterým Slováci přepočtou všechny ceny i mzdy při přechodu na euro, by měl být takový, aby nevedl k výraznějšímu růstu cen. Inflaci by mohl tlumit právě silnější konverzní kurz koruny vůči euru, který by zlevňoval dovozy.

    Všechny země eurozóny dosud měnily vlastní měnu za euro při předem stanoveném středním kurzu, který ale Slovensko už jednou revalvovalo. Současný tržní kurz se již výrazně odchyluje od středního kurzu, který činí 35,4424 SKK/EUR; přijetí eura při nynějším středním kurzu by tak mohlo zvýšit slovenskou inflaci.

    (Zdroj: ČTK)


    Váš názor
    • Na co Euro honem , honem
      28.02.2008 19:30

      Já si myslím , že nemá cenu zavést Euro na Slovensku a Čechách dokud nesrovnáme naše platy ze západem.
      Mozek
      • Re: Na co Euro honem , honem
        29.02.2008 7:33

        podle mne pokud bychom čekali na srovnání mezd s vyspělou EU, tak bychom Euro nepřijali nikdy (nehledě na to, že toto není hlavní důvod proč Euro přijímat), celosvětový ekonomický růst brzy již vystřídá ochlazení, nyní silně v USA, později v EU a o něco později i v ČR, v okamžiku, kdy by se objevila celosvětová krize (př. SIEMENS již dnes říká že v Evropě bude propouštět až 6 tis. zaměstnanců) a zasáhla i ČR (možné problémy v automobilovém průmyslu, dle mého nedostatečně diverzifikovaný průmysl) tak se situace v ČR ze dne na den může úplně obrátit, přijetí EURa má být k zajištění lepší stability hlavně ekonomiky - jen silná ekonomika dokáže naplnit kapsy zaměstnanců (o vysokém kurzu CZK se již dnes mluví veřejně, že může jít (a asi už i jde) o bublinu či zajišťovací nákupy na připravované privatizace)
        Star
      • Re: Na co Euro honem , honem
        28.02.2008 19:44

        keby si mal pravdu, potom by v eurozone nemohlo byt zaroven portugalsko a rakusko....slovensko je v pozicii malej krajiny, ktorej mena by bola prilis volatilna aj keby per capita bola slovenska ekonomika silna ako rakuska, vacsie krajiny, ako cesko a polsko si mozu dovolit autonomnejsiu menovu politiku....a este jedna specificka vec - gro slovenskej ekonomiky sa nachadza do 100 km od Viedne a preto dochadza k zrovnavaniu rychlejsie nez by sme si to zelali.....kym klucovy prvok ceskej ekonomiky - praha - je svojou vzdialenostou od vyspelych trhov (najblizsie velke mesto je 350 km vzdialeny Norimberg, Linz je asi o nieco blizsie) "chranena" od prilis rychleho vyrovnavania cenovych (a mzdovych) hladin....
        vlado
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách