Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Deficit běžného účtu se loni poprvé od roku 2001 snížil

USA: Deficit běžného účtu se loni poprvé od roku 2001 snížil

17.03.2008 14:18
Autor: ČTK

Schodek vnější platební bilance Spojených států loni klesl o devět procent na 738,6 miliardy dolarů a díky poklesu dolaru a útlumu americké ekonomiky se snížil poprvé od roku 2001. V poměru k výkonu ekonomiky klesl deficit běžného účtu na 5,3 procenta HDP ze 6,2 procenta v roce 2006, oznámilo dnes ministerstvo obchodu USA.

Deficit nejširší bilance zahraniční obchodní výměny rostl předešlých pět let na stále nové rekordy a v roce 2006 dosáhl 811,5 miliardy dolarů; k jeho růstu přispívalo zejména nasávání dovozu silnou americkou ekonomikou. Loni začaly dovozy kvůli počínajícímu útlumu ekonomiky slábnout, zatímco vývoz rostl na nové rekordy a smazal vliv rostoucích nákladů na dovoz ropy.

Běžný účet vedle obchodu se zboží a službami pokrývá bilanci příjmů z investic a peněžní transfery. Zatímco USA vedou vysoké deficity, země Asie a ropní producenti vykazují velké přebytky, což v minulých letech vedlo k obavám z nerovnováh v globální ekonomice. Ty v poslední době přestaly být aktuální a vystřídaly je obavy z recese americké ekonomiky, která může dolehnout na zbytek světa.

V posledním loňském čtvrtletí schodek běžného účtu klesl o 2,5 procenta na 172,9 miliardy dolarů. Pokles posledního čtvrtletí byl nečekaný, protože analytici podle agentury Reuters naopak očekávali vzestup na 184,1 miliardy USD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data