Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnový pár PLN/EUR pod hranici 3,53 kvůli hlasování o sazbách... a další devizové zprávy

Měnový pár PLN/EUR pod hranici 3,53 kvůli hlasování o sazbách... a další devizové zprávy

21.03.2008 9:30
Autor: 

Tak jako v nedávných dnech oslabující dolar koruně pomáhal i v paritě vůči euru, tak nyní korekce na EUR/USD vede ke korekci na EUR/CZK.. Měnový pár EUR/CZK tak včera dokonce překonal hranici 25,50. oživení dolaru se pochopitelně ještě více podepsalo na měnovém páru USD/CZK, který se v posledních třech dnech zvedl o 70 haléřů!

Dnešek bude sice na globálních trzích bez akce, avšak s korunou se může i relativně aktivně obchodovat, když současné hodnoty mohou přilákat řadu subjektů k tomu, aby se zajistili proti posilující koruně. Pokud se posilování dolaru stabilizuje (s čím počítáme) pak by aktivita českých exportérů mohla EUR/CZK poslat zpět k nižším hodnotám.

Koruně nicméně v dohledné době hrozí další riziko, kterým bude zasedání ČNB, které je již za rohem (příští čtvrtek).

Dolar posílil o několik figur vůči euru, když mu hrála do karet jak likvidace spekulativních pozic na komoditních trzích (především ve zlatě a ropě), ale také makroekonomická data z obou stran Atlantiku (slabší index PMI v EMU, lepší než očekávaný Philly Fed). Výsledkem byl tudíž propad EUR/USD až pod hranici 1,54.

Zlotý včera prakticky stagnoval, po úvodních EUR/PLN 3,5440 končil na 3,5400. To ale neznamená, že finanční trhy byly klidné. Vzrušení vyvolal únorový záznam z jednání Výboru pro měnovou kontrolu zveřejněný v průběhu dne. Podle něj se hlasovalo o zvýšení sazeb o 50 bps, návrh však neprošel a přijato bylo nakonec jen 25 bps. Ze záznamu ale také plyne, že většina členů se obává růstu cen a je pro další, byť pozvolné, zvyšování sazeb. To poslalo měnový pár EUR/PLN pod hranici 3,53, později ale pod vlivem okolních středoevropských měn se vrátil k úvodním hodnotám.
 
Dnešní jádrová inflace by měla jen podtrhnout obavy z růstu inflace. Zlotý by tak mohl vůči euru posílit, obchodování však bude i v Polsku před svátky slabší, a tak i jeho zisky by měly být umírněné.

Forint včera mírně oslabil, po ranních EUR/HUF 257,25 končil na 257,80. Při absenci domácích událostí se projevily prodejní tlaky z Londýna, které nakonec převážily.

Dnes zveřejněné maloobchodní tržby budou mít na maďarskou měnu sotva nějaký vliv. Svátky však aktivitu trhu jistě omezí, forint by se proto měl obchodovat v úzkém pásmu kolem současných hodnot.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst