Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UBS: Za ztrátové úvěry může nedostatečná kontrola rizik

UBS: Za ztrátové úvěry může nedostatečná kontrola rizik

21.04.2008 14:15
Autor: ČTK

Obrovské ztráty úvěrů švýcarské bance UBS zapříčinilo špatné řízení rizik a úzké zaměření na růst příjmů v její divizi investičního bankovnictví. UBS to uvedla v dnešní zprávě; tento týden se přitom chystá na setkání s nespokojenými akcionáři.

Největší světový správce majetku musel kvůli potížím hypotečního trhu odepsat aktiva za obrovských 37 miliard dolarů, tedy více než kterákoli jiná banka. UBS poté musela vyměnit i nejvyšší management včetně předsedy společnosti, když za několik měsíců požádala v nouzi o peníze akcionáře dvakrát po sobě.

Vypracovat zprávu o situaci jí nařídil švýcarský bankovní dozor EBK. UBS v hlášení přiznává, že dopustila, aby se rychlý růst její investiční banky vymkl kontrole.

Zhruba 16 procent ztrát UBS z podřadných hypoték pro nespolehlivé klienty způsobily obchodní strategie hedgeové divize Dillon Read Capital Management. Zhruba dvě třetiny ale banka přičítá oddělení záruk hypotečních dluhopisů v divizi fixních příjmů.

Další potíže vyvolaly zmatky ve struktuře managementu, a vznikly proto nesrovnalosti mezi analýzami a řízením rizik. Z toho důvodu banka patřičně nereagovala, jakmile se odvětví začalo ztrát z podřadných hypoték obávat.
 
Na středeční řádné valné hromadě banka požádá akcionáře o další navýšení kapitálu, nyní o 15 miliard švýcarských franků. Celkem tak banka posílí svou bilanční sumu o 34 miliard CHF. Emise banky od loňského června spadla o více než polovinu, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.
16:47Americké akcie se přibližují historickým maximům  
15:05Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
13:18UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Random Thoughts #7: ReadIt  
11:56Perly týdne: Trhy opět s prémiemi na sliby, dynamika zisků na vrcholu
10:28Část bankovní rady ČNB je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
9:03Rozbřesk: Růst v eurozóně: španělská euforie, německý útlum
8:51GEVORKYAN ve čtvrtletí zlepšil tržby, zisk i marži a dostává práškovou metalurgii do nových odvětví včetně zbrojařství
8:48ČEZ o výsledcích i Dukovanech, GEVORKYAN vykázal vyšší zisk i tržby a Trump uzavřel dohodu se SAE. Futures v zeleném  
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data