Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři: Zavedení eura přinese zdražení

Investoři: Zavedení eura přinese zdražení

30.05.2008 13:48
Autor: 

Euro přinese zdražení. Alespoň se tak domnívá většina investorů, kteří se zúčastnili ankety investičního portálu Patria.cz, provozovaného společností Patria Online. Na otázku, zda zavedení eura na Slovensku přinese zvýšení inflace, odpovědělo více než 80 % investorů kladně. Jen 17,5 % dotázaných neočekává, že by se vstup do eurozóny na slovenské inflaci projevil.

Ankety se zúčastnilo 425 uživatelů investičního serveru Patria.cz v období od 5. do 30.května 2008. Výsledky průzkumu viz tabulka:

 
Odpovědi na otázku "Přinese euro Slovensku zdražení?" Počet odpovědí Odpovědi v %
Ano, inflace se zvýší, neboť obchody využijí přechod na euro ke zdražování 349 82,12
Ne, zavedení eura inflaci neovlivní 76 17,88

Slovensko zřejmě zavede euro od 1.ledna 2009. Stát by se tak mělo metodou „velkého třesku“. Korunou bude možné platit sice ještě 16 dní, ale obchodníci budou vydávat již jen euromince a eurobankovky. Minimálně měsíc by pak měly zůstat dvojí cenovky.

Slovenská vláda netají svou spokojenost nad tím, že se jí s největší pravděpodobnosti podaří splnit cíl vytyčený pro přijetí eura. Ne všichni Slováci však vstup do eurozóny považují za důvod k radosti. Obdobně jako ostatní přistoupivší národy se totiž obávají, že obchodníci přechod na novou měnu využijí ve svůj prospěch, tedy ke zdražování zboží a služeb. Nic na těchto obavách nemění ani ujišťování, že stát bude ceny pečlivě hlídat a nedovolí, aby přijetí eura někdo zneužil.

Tento strach je živen téměř hororovými historkami o tom, jak zavedení eura v roce 2001 v dotčených zemích drasticky zvedlo ceny. V Německu si euro vysloužilo dokonce hanlivou přezdívku teuro (slovní hříčka kombinující název měny se slovem "drahý").

Realita přitom podle dostupných dat nebyla zdaleka tak dramatická. V roce 2000, tedy rok před zavedením eura do každodenního oběhu, činila průměrná inflace v zemích budoucí eurozóny 2,3 procenta. Rok po zavedení společné měny nejenže inflace nevzrostla, ale dokonce mírně poklesla; další dva roky se dostala na ještě nižší úroveň a držela se na 2,1 procenta ročně. Ve skutečnosti se tedy žádné globální zdražování nekonalo.

K čemu však po 1. lednu 2001 v hojné míře docházelo, bylo „nepříjemné zaokrouhlování“, jež postihlo ceny drobného zboží denní potřeby. Se změnou symbolu měny na cenovkách v samoobsluze totiž většina obchodníků zaokrouhlila ceny směrem nahoru. Protože se v tomto případě jednalo o zboží, které kupujeme každý den, jeho zdražení bylo vnímáno ostřeji než změny cen ostatního zboží. Zbylé zboží přitom povětšinou naopak zlevnilo, a to díky větší mezinárodní konkurenci, kterou euro přineslo. V celkovém součtu pak zmíněné zlevnění inflační tlak vzniklý zaokrouhlováním u drobného zboží hravě kompenzovalo.

Otázkou však zůstává, jestli se bude situace zaznamenaná u „starých“ členů eurozóny opakovat i v případě nových členských zemí, nebo tyto země čeká odlišný scénář. Nové členské země totiž vykazují nižší úroveň HDP na hlavu a nižší cenovou hladinu a průměr "staré" EU teprve dohánějí. Tyto změny jsou navíc ve většině nových členských zemí do značné míry změkčovány posilováním domácích měn. V případě Slovenska, a obzvláště pak České Republiky, je posilování koruny velmi znatelné. Zdrojem obav tak zůstává chvíle, kdy Slovensko přijetím eura o protiinflační polštář zajišťovaný posilováním slovenské koruny přijde a do slovenské inflace se plně promítnou tlaky vedoucí k přibližování cenové hladiny k úrovni eurozóny.

Z nových členských zemí Evropské unie má čerstvé zkušenosti se vstupem do eurozóny pouze Slovinsko, které vstoupilo k 1. lednu 2007. Zdražení po přijetí eura se do určité míry podařilo vyhnout – spotřebitelská organizace denně zveřejňovala údaje o tom, co zdražilo, včetně doprovodných vysvětlení prodejců, proč se tak stalo. Nicméně obchodníci, kteří se chtěli vyhnout obvinění ze zdražení kvůli euru, přecenili své zboží již několik měsíců před vstupem do eurozóny, a největší cenový nárůst tak přišel již v říjnu a listopadu 2006. Důsledkem toho byl tedy podle oficiálních statistik spíše pokles inflace po zavedení eura, když před ním inflace meziročně rostla v průměru přes 3 %, aby v březnu klesla na 2,3 %.

Slovenská inflace, která byla dosud jedním z nejsledovanějších makroekonomických ukazatelů a nejobávanějším kritériem pro vstup země do eurozóny, v březnu meziročně zrychlila na 4,2 %, tažená zejména potravinami a nealkoholickými nápoji (+8,5 %) a cenami bydlení a energií (+5,7 %).

Vývoj slovenské inflace bude po 1. lednu příštího roku jistě sledovaným indikátorem. To jak se bude cenová hladina našeho východního souseda vyvíjet po přijetí eura je důležité pro všechny další členy EU, kteří se na vstup do eurozóny připravují, včetně České republiky.


Váš názor
  • Vysoké Tatry
    30.05.2008 14:23

    netuším , jak to vypadá jinde na Slovensku, ale po návratu z Tater můžu jenom chválit - na Slovensku udělali obrovský krok dopředu a můžeme jim to EUro jen závidět.
    TBA
    • Re: Vysoké Tatry
      30.05.2008 14:59

      ja myslim,ze tady jenom machrujes.jako,ze si zrovna prijel ze slovenska,pritom ty nikdy nevytahnes paty z domu.chces jenom bejt zajimavej,ale tentokrat ti to nevyslo.byl si odhalen.zkus to priste,plantazniku.
      u
Aktuální komentáře
17.07.2025
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)