Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Slovensko dnes asi získá souhlas EU pro přijetí eura v roce 2009

ČTK: Slovensko dnes asi získá souhlas EU pro přijetí eura v roce 2009

03.06.2008 8:13
Autor: ČTK

Slovensko na dnešním zasedání ministrů financí Evropské unie v Lucembursku získá podle diplomatických zdrojů souhlas k přijetí eura k 1. lednu 2009. Definitivní souhlas ale Slováci obdrží až na červencovém zasedání ministrů financí. Tam by pak unie měla schválit potřebné prováděcí předpisy a měla by rovněž stanovit výměnný kurz, za nějž si budou občané měnit slovenské koruny za eura.

Dnešní předpokládaný souhlas členských států tedy není definitivní, ale jde také o jasný signál pro premiéry jednotlivých zemí, kteří vstup země do eurozóny budou ještě probírat na summitu EU, který se uskuteční na konci června.

Evropská komise a Evropská centrální banka konstatovaly, že Slovensko splnilo všechna potřebná kritéria pro přijetí eura, již na počátku května. V poslední době se ale v Evropském parlamentu objevily hlasy, že tomu tak není. Stanovisko parlamentu ovšem v tomto případě nemá žádný význam. Některým europoslancům nicméně vadí, že Slovensko údajně nesplnilo kritérium měnové stability.

Evropská centrální banka a další orgány EU totiž minulý týden schválily změnu takzvané centrální parity slovenské koruny. Centrální parita se však musela měnit kvůli posilování slovenské koruny již podruhé, což se stalo vůbec poprvé v unijní historii.

Přijetí eura na Slovensku ovšem nebudu jediným tématem zasedání ministrů financí. Šéfové státních pokladen rovněž zruší proceduru pro nadměrný deficit s Českem a Slovenskem, kterou unie s oběma zeměmi zahájila již před lety. Zlepšené státní hospodaření jí ovšem přivedlo k přehodnocení názoru. Češi a Slováci se tak vyhnou případným sankcím.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)