Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: OECD věští České republice na letošek menší růst kvůli inflaci

ČTK: OECD věští České republice na letošek menší růst kvůli inflaci

04.06.2008 11:10
Autor: ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že tempo hospodářského růstu České republiky letos klesne na 4,5 procenta proti loňským 6,5 procenta. Hlavní příčinou je zvýšení inflace v důsledku především nedávných fiskálních reforem. V příštím roce by se měl růst zvýšit na 4,8 procenta. Inflace by měla letos dosáhnout 6,8 procenta a v roce 2009 klesnout na 2,9 procenta. V dnes vydaném pravidelném půlročním materiálu o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí OECD dále předpovídá Česku další snižování nezaměstnanosti - letos na 4,6 a v příštím roce na 4,4 procenta.



Po třech letech víc než šestiprocentního růstu by měl letos hrubý domácí produkt České republiky zpomalit na asi 4,5 procenta, než se v roce 2009 tempo znovu zrychlí. Zpomalení je hlavně důsledek zvýšení inflace, která snížila reálné příjmy domácností. Zvýšení inflace odráží velkou měrou některá opatření tvořící součást fiskálního programu přijatého koncem minulého roku. Vláda se snaží o další reformy, ale pokrok je pomalý, protože její politický mandát není moc pevný.

Hlavní výzvy spočívají v zajištění schůdnosti rozpočtu tváří v tvář budoucím demografickým tlakům, ve zvýšení nabídky práce a ve zlepšení školského systému tak, aby neomezoval potenciál růstu, uvádí OECD.

Očekává, že soukromá spotřeba v ČR se po loňských 5,6 procenta letos zvýší jen o 2,8 procenta. V příštím roce by měl přijít vzestup na čtyři procenta. Veřejná spotřeba má stagnovat - letos úplně, v příštím roce se má zvýšit jen o 0,1 procenta.

Organizace dále předpokládá další postupné snižování schodku veřejných financí z loňských 1,6 na 1,5 procenta letos a na 1,3 procenta hrubého domácího produktu v roce 2009. Poznamenává, že pro letošní rok vládne kvůli reformám nejistota ohledně příjmů a výdajů.

Růst vývozu by se měl z loňských 14,5 procenta letos snížit na 11,9 a v příštím roce na 11,4 procenta. Pro dovoz uvádí OECD hodnoty 13,6 procenta, respektive 11,1 a 10,8 procenta.

Mezi rizikové faktory OECD řadí možné větší vedlejší účinky inflace, než se očekává, nejistotu kolem vývoje cen potravin a surovin a případné nové negativní účinky turbulencí na světových finančních trzích. Uvádí, že i když české finanční trhy zatím těmito turbulencemi zřejmě přímo neutrpěly, jakýkoli jejich nový negativní účinek na světové hospodářství by se mohl prostřednictvím poptávky po vývozu na české ekonomice odrazit.

Ministerstvo financí ve své dubnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 4,9 procenta. V roce 2009 by hrubý domácí produkt měl vzrůst o 5,1 procenta. Inflace by měla letos podle úřadu být šest procent. V roce 2009 by ovšem měl růst cen výrazně zpomalit na 2,7 procenta.

Česká národní banka pak ve své nové květnové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 4,7 procenta a příští rok o čtyři procenta.

Přečtěte si také názor Patrie ZDE.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů