Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v květnu: Inflace zlobí více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny v květnu: Inflace zlobí více, než se čekalo

09.06.2008 9:31
Autor: David Marek

Index spotřebitelských cen v květnu stoupl o 0,5 procenta (konsensus i odhad Patria Finance: 0,4 %). Meziroční inflace setrvala na 6,8 procenta, jichž dosáhla o měsíc dříve. Podle předpokladů do inflace nejvýrazněji promluvily ropa a potraviny.

Ceny ropy zdolávají jeden rekord za druhým jako po másle. V průběhu května prakticky po celou dobu stoupaly. Na konci třetího květnového týdne dosáhly vrcholu na 135 dolarech za barel. Přišla chvilka zklidnění, kterou ukončila až výrazně negativní data o míře nezaměstnanosti v USA, jež oslabila dolar, s nímž je v poslední době negativní korelací svázána ropa. Její cena prudce vystřelila až ke 139 dolarům za barel, kde se nachází i právě v tomto okamžiku. Dopady na inflaci a ekonomiku snad ani nemá cenu opět připomínat. Benzín (Natural 95) již brzy zdraží na 34 korun za litr, naftu patrně čeká skok na 36,30 korun za litr. Pokud by ropa pokračovala v růstu své ceny až k hranici 150 dolarů, zdražil by benzín na 35 korun za litr a nafta na 37,50 korun za litr, za jinak stejných podmínek. Hypoteticky (doufejme), pokud by ropa stála 200 dolarů, přišel by litr benzínu na 40 korun a nafta by stála více než 43 korun za litr.

Ztracenou sílu nalezla inflace v cenách potravin. Zdálo se, že meziroční míra inflace v této části spotřebního koše dosáhla vrcholu v lednu, kdy činila 12 procent. Následně začala klesat a v dubnu sestoupila na 9,6 procenta. Minulý měsíc ovšem opět vystoupila na 10,6 procenta. V květnu k růstu cen přispěly dražší sezónní ceny zeleniny, brambor a ovoce, ale také zdražení rýže, mouky a chleba. Česká republika sdílí celosvětový trend rostoucích cen potravin a podobně jako zbytek světa doufá, že letošní úroda zchladí žár na tomto trhu. Poměry na trhu se zemědělskými komoditami a potravinami rozhýbala stoupající a měnící se poptávka v asijských zemích, biopaliva, loňská neúroda v některých důležitých exportních zemích a v neposlední řadě také sekuritizace, která zařadila potraviny do instrumentária finančních investorů hned vedle akcií, dluhopisů, měn, ropy či kovů.

Začíná se naplňovat horší z inflačních scénářů. Po lednovém zdolání kóty s výškou 7,5 procenta se předpokládalo, že by inflace měla rychle sestupovat z vrcholu zpět do základního tábora, tedy k hodnotě inflačního cíle ČNB. Ropa a potraviny se ovšem ukázaly být komplikacemi při sestupu a ekonomice začíná hrozit výšková nemoc, tedy zvýšení inflačních očekávání. Ta by se následně mohla projevit ve vyšších mzdových požadavcích a odtud zpětně ovlivnit ceny. Před centrální bankou stojí nelehká úloha, jak tomuto scénáři zabránit, když zároveň začíná zpomalovat hospodářský růst a kurz koruny již delší dobu neposlouchá, co se děje v ekonomice.

Na základě vývoje v posledních dvou měsících jsme přehodnotili prognózu inflace na konci letošního roku. Podle aktuálního odhadu by měla v prosinci činit 5,9 procenta. Odhady jsou samozřejmě zatíženy mírou nejistoty vývoje na trhu s komoditami, energetickými i zemědělskými.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data