Čínské akcie se dnes vydaly prudce vzhůru. Je to poprvé po 11 dnech poklesu, kdy hlavní akciový index čínského trhu spadl 50 % pod své historické maximum z října, a ztratil tak ze své hodnoty 1,2 bilionů USD, což je více, než kapitalizace celého indického trhu. Dnes index CSI 300 vzrostl o 5,2 %, což je jeho největší nárůst od 24.dubna.
Akcie rostly díky spekulacím, že vláda zasáhne, aby podpořila trh poté, co spadl během 10 dnů o 22 % a P/E hlavního indexu se propadl na dvouleté minimum. Akcie padaly kvůli obavám, že opatření centrální banky na boj s rostoucí inflací budou mít negativní vliv na růst zisků. Čínský regulátor kapitálového trhu však podle agentury Bloomberg odmítl spekulace komentovat.
Například akcie čínského vydavatele kreditních karet China Merchants Bank dnes přidaly 4,1 % poté, co v posledních devíti dnech přišly o 20 % ze své hodnoty. Čínský partner , Shanghai Pudong Development Bank, přidal 4,7 %. Čínská největší veřejně obchodovaná investiční společnost Citic Securities si dnes připsala 6,1 % poté, co tento měsíc spadla o 28 %.
Vláda by mohla uvalit limity na prodej akcií, navýšit povolené objemy fondů, které mohou lokální banky a pojišťovny investovat, nebo navýšit objem, který mohou utratit zahraniční instituce za čínské akcie a dluhopisy, uvedla analytička pro čínský trh Jing Ulrich z . Jakýkoli pozitivní dopad těchto opatření však podle ní nebude trvat dlouho. „Stejně jako u jiných nedávných opatření by podpora důvěry investorů mohla být jen krátkodobá,“ napsala Ulrich. Mnoho investorů podle ní spatřuje kontrolu cen vládou a její restriktivní politiku jako hlavního viníka slábnoucí ziskovosti velkých společností. Centrální banka vyžaduje nyní od bank rekordní rezervy a za loňský rok zvýšila úrokové sazby již šestkrát.
Graf: Vývoj indexu CSI 300 od ledna 2007

(Zdroj: Bloomberg)