Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpomalení výrobní inflace podpořilo forint... a další devizové zprávy

Zpomalení výrobní inflace podpořilo forint... a další devizové zprávy

30.06.2008 9:58
Autor: 

Česká koruna je opět v centru pozornosti. Komentáře z ČNB ji nedokázaly nijak zviklat a obnovené nákupy z globálních trhů ji tlačí k novým a novým maximům. Zahraniční investoři nakupují především díky padajícímu dolaru a výprodejích na globálních akciích, které na světových finančních trzích vytvářejí přetlak likvidity. Ten se krom komodit (ropa, zlato) realizuje například také v české koruně. Ta si tak ke konci páteční seance sáhla na 23,82 EUR/CZK.

Tento týden se může nést v podobném duchu a korunu pravděpodobně v dohledné době uvidíme na hranici 23,50 EUR/CZK. Příliš s tím asi ani nezamíchá páteční zahraniční obchod, který může skončit pod očekáváním trhů.

Dolar zůstal na konci minulého týdne pod tlakem, když mu na jedné straně nesvědčil vývoj na finančních trzích, kde obavy z pokračujících problémů amerických bank neustupují a na straně druhé jej tlačí do defenzivy obavy z jednání ECB. Zveřejněná vysoká inflační data v Německu jen potvrdila oprávněnost jestřábího postoje ECB, což je samozřejmě voda na mlýn euru. A aby toho nebylo málo, dolaru zatápí trh s ropou, který láme další rekordy a zrcadlově tlačí kurz EUR/USD vzhůru, resp. k hranici 1,58.

Dnes dopoledne budou v popředí obchodování zřejmě evropská inflační čísla, kdy vysoký růst inflace by měl opět povzbudit euro. Odpoledne by již kurz eurodolaru měl opět sledovat spíše americká čísla – konkrétně pak chicagský index podnikatelské nálady PMI, který zřejmě nedopadne příliš dobře, což jen zapadne do současné medvědí nálady vůči USD

Slovenská koruna v piatok mierne posilňovala smerom k úrovni 30,30 EUR/SKK, išlo však len o pohyb v rámci úzkeho pásma. Vstupujeme do týždňa, ktorý je chudobný na zverejňované udalosti. Pre trhy bude skôr dôležitejšie zasadnutie ECB. Predpokladané zvýšenie sadzieb by malo priniesť harmonizáciu slovenskej a európskej kľúčovej sadzby. Koruna reagovať nebude, a naďalej si bude žiť svojim vlastným životom – teda pohyb kurzu v blízkosti 30,30. Premiér Fico cez víkend povedal, že by uvítal, keby finálny konverzný kurz bol ešte silnejší, než je aktuálna centrálna parita na úrovni 30,126 EUR/SKK. Jeho hodnotu sa dozvieme už na budúci týždeň v utorok, keď je na programe stretnutie členov ECOFIN-u.

Zlotý koncem týdne zpevnil, po úvodních EUR/PLN 3,374 končil na 3,3575. Den byl bez významnějších domácích událostí a polská měna profitovala ze zájmu o rizikovější aktiva.

Předběžná hodnota běžného účtu by podle odhadů měla vykázat vyšší deficit. To ale bude sotva stačit na výraznější impulz pro měnový trh. Příznivá nálada na rizikovější aktiva by ale mohla přetrvat i dnes, a to může zlotý znovu posílit.

Forint v pátek posílil, po ranních EUR/HUF 237,50 uzavíral na 236,70. Maďarská měna zahájila sice oslabením, když květnová výrobní inflace zpomalila více, než se čekalo, později ale v souladu s ostatními středoevropskými měnami využila příznivého sentimentu a obrátila.

Dnešní domácí čísla mohou sotva měnový pár EUR/HUF ovlivnit, i když nižší deficit běžného účtu by měl být pro forint spíše nepříznivý. Pohyb forintu bude proto plně ovlivňovat nálada na středoevropské trhy a ta by mohla být ještě pozitivní.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč