Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Cena ropy poprvé překročila 145 dolarů za barel

ČTK: Cena ropy poprvé překročila 145 dolarů za barel

03.07.2008 8:09
Autor: ČTK

Komentář byl doplněn:

Cena ropy dnes poprvé v historii překročila hranici 145 dolarů za barel kvůli zprávě o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a slabému kurzu dolaru. Ropu tlačí vzhůru rovněž napětí na Blízkém východě.
 
Severomořská ropa Brent kolem 8:30 SELČ zdražila o 89 centů na 145,15 dolaru za barel. Předtím se vyšplhala až na rekordních 145,75 dolaru. Cena americké lehké ropy dnes stoupla o rovný dolar na rovněž rekordních 144,57 dolaru. Později však o část zisků přišla a prodávala se za 144,19 USD, napsala agentura Reuters.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby surové ropy v USA se minulý týden snížily o dva miliony barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o pouhých 100.000 barelů. Zásoby benzinu nicméně stouply o 2,1 milionu barelů navzdory předpokládanému poklesu o 200.000 barelů.

"Úbytek zásob surové ropy byl (pro ceny) podpůrný, protože dovoz v tomto ročním období zůstává relativně nízký," řekl analytik Tim Evans ze společnosti Citi Futures Perspective.

Ke zdražování ropy přispívá rovněž slabý dolar, který se dnes propadl na nové dvouměsíční minimum vůči euru. Důvodem byla zpráva o překvapivě prudkém poklesu počtu pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států, jenž by mohl snížit pravděpodobnost, že americká centrální banka přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

Růst eura naopak podporuje očekávání, že Evropská centrální banka dnes zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Investoři často nakupují ropu a další komodity, aby se ochránili před slabým dolarem a inflací. Tyto nákupy spolu se spekulativní poptávkou výrazně přispěly k více než 50procentnímu nárůstu cen ropy od začátku letošního roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.11.2025
17:11Goldman Sachs nově čeká, že akcie v následujících 10 letech vynesou 7,7 procenta ročně
15:35J&J koupí vývojáře léků na rakovinu Halda Therapeutics za 3,05 miliardy dolarů
15:08Rozmach AI vyvolává nedostatek levných paměťových čipů
13:01Evropská komise zlepšila odhad růstu české i unijní ekonomiky
10:27EPH a TotalEnergies zakládají společný podnik za 10,6 miliardy eur
9:07Japonská ekonomika klesla poprvé za šest čtvrtletí. Tokio připravuje stimulační balíček
8:51Apple chystá éru po Cookovi, Google investuje miliardy do datových center a Labubu hype slábne  
6:09Wells Fargo věří Caterpillaru. Vidí u něj silný potenciál díky AI jako motor růstu
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data