Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké statistiky zvýšily zájem o středoevropské měny... a další devizové zprávy

Americké statistiky zvýšily zájem o středoevropské měny... a další devizové zprávy

04.08.2008 9:22
Autor: 

Ač páteční seance nevypadala pro korunu zpočátku vůbec dobře a měnový pár EUR/CZK dokonce testoval rezistenci 24,10, česká měna nakonec uzavírala obchodování na silnějších hodnotách. Odmyslíme-li čistě technický fakt, že pár EUR/CZK nebyl schopen se prodrat výše, pak koruně zjevně prospěl nárůst averze vůči riziku viditelný v pátek na globálních trzích.
 
Dnešní seance odstartuje pohledem na červnovou obchodní bilanci, která skončí vysokým přebytkem. Koruna by z dobrého výsledku zahraničního obchodu mohla mírně profitovat, a dát tak částečně zapomenout na těžkosti, které její síla způsobuje ekonomice (což mimo jiné trápí některé členy Bankovní rady).

Vzhledem k tomu, že euro nedokázalo v pátek vytěžit vůči dolaru z nemastných neslaných statistik z trhu práce žádné zisky, zůstal kurz EUR/USD až překvapivě v úzkém pásmu 1,55-1,56.

Pokud ropa dnes nebude nějak zásadně bodovat (v Mexickém zálivu se formuje další tropická bouře), mohl by trh dnes a zítra setrvat ve vyčkávací pozici a počkat si s čím přijde v úterý večer FOMC.

Zlotý koncem týdne zpevnil, po úvodních EUR/PLN 3,2200 končil na 3,2140. Také Polsko bylo bez čerstvých čísel a teprve odpolední americké statistiky zvýšily zájem o středoevropské měny. Ve prospěch polské měny hrál i čerstvý odhad červencové inflace vydané ministerstvem financí, podle níž by růst cen měl dosáhnout 4,8 % y/y a v srpnu by mohl přidat až na rovných 5 %. A to by mohl být důvod pro další utužení měnové politiky.

Ani dnes nebudou zveřejněny nové statistiky. Zlotý by tak mohl ještě těžit z páteční inflační prognózy, jeho pohyb ale bude jistě umírněný a mohl by se udržet v pásmu 3,21-3,22.

Forint v pátek posílil, po ranních EUR/HUF 233,93 končil na 232,00. Při absenci domácích podnětů získal na síle stejně jako okolní měny regiónu odpoledne po amerických číslech. K posílení měny zřejmě přispělo i oslabení akciových trhů, když středoevropské měny s úvahami o zvýšení sazeb nabízely investiční příležitost. Přitom pokles síly forintu ve čtvrtek zřejmě iniciovala banka Goldman Sachs radící k vybírání zisků a uzavírání dlouhých pozic.
 
Ani dnes nebudou zveřejněny nové údaje. Forint tak bude ve vleku okolních měn, kde především zlotý by mohl znovu posílit. S ním by pak mohla i maďarská měna ubrat další část svých čtvrtečních ztrát.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2025
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru
11:18Agentura IEA zvýšila prognózu těžby ropy i výhled růstu poptávky
11:02Soud EU zrušil povolení státní podpory stavby maďarské elektrárny Paks II
10:44Mírný růst inflace trhy neohrozí, ECB dnes sazby nezmění  
8:53Trhy by měly otevírat mírně do plusu. Wall Street vedl vzhůru Oracle, zdrojem neklidu ruské drony v Polsku i útok Izraele v Kataru. ECB rozhodne o sazbách, ČNB o rezervě  
8:44Rozbřesk: Úrokové sazby v eurozóně se dnes měnit nebudou
8:17Financial Times: Společnost GTCR kupuje výrobce léků Zentiva za 4,1 miliardy eur
6:08Stratégové revidují své prognózy. S&P 500 může ještě letos dosáhnout 7 000 bodů  
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.