Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v červnu: Přes silnou korunu k vysokému přebytku

Zahraniční obchod v červnu: Přes silnou korunu k vysokému přebytku

04.08.2008 9:32
Autor: David Marek

Obchodní bilance dosáhla v červnu přebytku 13,9 miliard korun. Loni v červnu činilo kladné saldo 8,1 miliardy korun. Vývoz meziročně stoupl o 1,7 procenta, dovoz o procento klesl. Důležitou roli ve vývoji zahraničního obchodu hraje v posledních měsících kurz koruny. V první polovině roku posilování koruny snižovalo dovozní ceny a vylepšovalo statistiky zahraničního obchodu. Negativní reálné dopady se ještě nestačily projevit v takové míře, aby byly viditelné ve výsledcích obchodní bilance. Nicméně obavy z těchto dopadů a riziko dalšího prudkého posilování kurzu by měly patřit mezi hlavní důvody snížení úrokových sazeb, k němuž by mohla ČNB přikročit již tento týden.

Za celý rok očekáváme přebytek obchodní bilance 90 miliard korun.

Celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf v sekci Ekonomika - Analýzy.


Váš názor
  •  
    05.08.2008 22:27

    Osobně si myslím že se mýlíte. Sazby by měly jít naopak nahoru. Nahrává tomu vysoká inflace. Naopak koruna v posledním měsíci oslabila.
    mpixel
  • Prebytek
    04.08.2008 16:14

    vyvazeji vic protoze abych mneli aspon na plat zamestancu museji prodat vic a to i na ukor vydelku. Zajimalo bych mne kolik s toho prebytku zustalo jako margin pro exportery. Je jedna vec mit prebytek 1mlrd ale zisk skoro na nule nebo mit prebytek 100 mln. ale zisk treba 10%. Abych mnel exporter zisk treba 100 mln. korun musi ted prodat ohodne vic. Jenom ze produktivita prace asi nestupa tak rychle a na rozvoj vyroby penize asi dohazeji kdyz ten blbej kurz jde nahoru. Je jasny ze EURzone a USA to nahrava - prodaje vic Papuasu z Ceske Republiky a tim padem bude mit dobry vysledky kdyz Cesky firmy budou vic a vic trapit se. jen idiot nevidi ze posilovani koruny je naprosta hloupost (ktera ale nahrava taky soucastne vlade ktera blbemu ceskemu Pepe vnucuje myslenku ze posilovani CZK = zlepseni zyvotny urovny.).
    investor
    • Re: Prebytek
      04.08.2008 18:19

      Omlouvám se. Reakce patří sem.Vy jste důkazem toho, že internet má už opravdu každý!
      Maw
      •  
        05.08.2008 14:24

        taky ziram kolik je tu idiotu...zaplat pan Buh ze neinvestuji do papiru Cecha Republika nebot po predcteni vetsiny prispevku premyslim o zakladani skolki pro investory :)
        investor
  • 0
    04.08.2008 12:58

    zahraniční obchod má být vyvážený jedinně takje fungující a ve výsledku je přece lepší když víc dovezeme než vyvezeme. Míň se nadřem a víc máme.
    IIIpivo
    • Re: 0
      04.08.2008 18:16

      Vy jste důkazem toho, že internet má už opravdu každý!
      Maw
  • Sazby dolů
    04.08.2008 11:07

    Povšimněte si jakého měsíce se čísla týkají. Jde o červen. Ve statistikách mají údaje vždy zpoždění. Efekt silné koruny bude v zahr. obchodu odražen až v červenci a hlavně v srpnu (viz. komentáře členů ČNB). Pokud do té doby dojde k recesi v západní Evropě, má český vývoz minimální šanci na kladné hodnoty, neboť 60% vývozu směřuje do EU. Pokud jsou již v tuto chvíli některé výrobky i služby levnější v Německu, Rakousku nebo i Polsku než u nás, jaký by byl důvod cizinců dovážet od nás naše produkty? Sladká je nevědomost, užijme si ji ještě 2 měsíce.
    valuty
  • velký export
    04.08.2008 11:07

    Tady to je jasný, za růst koruny prostě nemohou sazby, ale vysoký export.
    viky
  • sazby
    04.08.2008 9:39

    POchybuju, ze po tomhle udaji snizi CNB sazby. A v momente, kdy ohlasi, ze sazby zustaly nezmeneny, koruna vystreli vzhuru k novym maximum.. A zase bude euro za 23, jako za starych dobrych casu, a zase budou exporteri nadavat. Tehdy uz ale vyhruzky Tumy o snizeni sazeb nebudou tolik fungovat a bude muset ty sazby fakt snizit:-)
    Cedr
Aktuální komentáře
16.07.2025
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m