Maloobchodní tržby v eurozóně se v červnu meziročně snížily o 3,1 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1996, kdy se začalo s jejich měřením. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů statistického úřadu Eurostat. V celé Evropské unii tržby klesly o 1,1 procenta.
"Vyhlídky pro spotřebitelské výdaje v eurozóně nejsou zdaleka povzbudivé. Kupní síla spotřebitelů je stlačována zvýšenými cenami energie a potravin," řekl hlavní ekonom společnosti Global Insight Howard Archer. "Na spotřebu mají navíc negativní dopad přísné podmínky pro poskytování úvěrů, vyšší úrokové sazby a stoupající obavy spotřebitelů ohledně ekonomických vyhlídek," dodal.
V meziměsíčním srovnání se tržby v eurozóně snížily o 0,6 procenta a v celé Evropské unii o rovné procento. Tržby z prodeje potravin v EU se meziročně propadly o 2,2 procenta, zatímco tržby z prodeje ostatního zboží klesly o 0,1 procenta.
Nejvýraznější meziroční pokles tržeb vykázalo Lotyšsko, kde se maloobchodní prodej propadl o 8,3 procenta. Ve Španělsku a Estonsku se tržby snížily o více než sedm procent. V Rumunsku tržby naopak vyskočily o 23,3 procenta. Dobře si vedlo rovněž Slovinsko a Polsko, kde meziroční tempo růstu tržeb překročilo pět procent.
Údaje o červnovém vývoji tržeb v České republice Eurostat neposkytl. V květnu meziroční tempo růstu maloobchodních tržeb v tuzemsku podle Českého statistického úřadu zpomalilo na 2,5 procenta z dubnových 3,5 procenta.