Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Firmy chtějí vyplácet prémie v eurech, aby ušetřily

HN: Firmy chtějí vyplácet prémie v eurech, aby ušetřily

07.08.2008 8:15
Autor: ČTK

Firmy chtějí vyplácet prémie v eurech, aby ušetřily. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) podniky přišly s návrhem, podle něhož budou prémie závislé na aktuálním kurzu koruny k euru. Silná koruna tak může lidem snížit platy.

Topolánkova vláda se zavedením eura otálí, a tak české podniky začaly jednat po svém. Dělníkům chtějí v eurech vyplácet aspoň část platu. Exportéři tak reagují na silnou korunu, na níž letos tratí, uvedl deník. Aktuální kurz koruny k euru se nyní pohybuje kolem úrovně 24,00 Kč/EUR.

"Dopad v tržbách představuje za prvních šest měsíců roku částku převyšující 150 milionů korun," řekl HN Miroslav Bičiště z vedení strojíren Tos Varnsdorf. Proto teď s odboráři jedná o převodu části mzdy na eura. "První reakce jsou zatím pozitivní," dodal.

Na výplatních páskách sice bude celý plat v korunách, prémiová část však bude navázaná na aktuální kurz k euru. Když koruna posílí, prémie budou nižší. "A naopak, pokud koruna oslabí, zaměstnanci na tom vydělají," uvedl Pavel Juříček ze společnosti Brano, která také chce prémie počítat v eurech. Brano má v cizí měně 97 procent veškerých výnosů.

Tos, Brano i další firmy o tomto řešení debatovaly na půdě svazu průmyslu, a ten chce podobné kroky doporučit i ostatním českým firmám. "Je dobré do toho zainteresovat i zaměstnance, aby si uvědomili spoluzodpovědnost," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn. Byla by to i jedna z cest, jak vývoj kurzu přiblížit lidem a vyvolat tak tlak na vládu, aby řekla jasné slovo k přijetí eura, míní šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Odboráři ale podle HN nadšení nejsou. Výše platu pak bude pochopitelně jiná než dosud. Přenášet zodpovědnost na zaměstnance je neodůvodnitelné. Problémy mnohých firem navíc nejsou způsobeny jen kurzem a firmy se za posilující korunu pouze schovávají, míní Josef Středula z Odborového svazu Kovo. Doplnil, že o tomto návrhu mohou odbory s firmami diskutovat, ale podporovat ho nebudou.

Firmy, které doplácejí na tvrdou korunu, chápou výplatu v eurech i jako formu nátlaku na vládu. "Textilní průmysl, který 85 procent produkce exportuje, posilování koruny výrazně poškozuje. Výplaty v eurech ale nejsou řešením," řekl listu výkonný ředitel asociace textilního průmyslu Jiří Kohoutek. Dodal, že je to spíš apel na vládu, aby jasně řekla, odkdy počítá s eurem, aby se tak otupily spekulativní snahy.

Vicepremiér Jiří Čunek ve středu řekl, že by byl pro stanovení pevného data pro přijetí eura a že o tom chce nyní mezi členy vlády vyvolat diskusi. Premiér Mirek Topolánek však dal několikrát najevo, že se nechce žádným termínem přijetím eura vázat.

Plán platit dělníky v eurech se nelíbí ani právníkům, které oslovily HN. Podle nich by u prémií, na které má zaměstnanec právo, bylo přenášení kurzového rizika na zaměstnance porušením zákoníku práce.

Podle deníku to chce dát do pořádku ministr práce Petr Nečas. "Připravujeme novelu zákona o mzdách, podle níž bude možné platit zaměstnancům mzdy i v eurech. Bude to však pouze na základě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Novela by měla začít platit v roce 2010," uvedl Nečas.

V cizí měně jsou už placeni někteří manažeři, jejich odměny jsou ale řešeny formou manažerských smluv a vymykají se zákoníku práce, napsaly dnešní Hospodářské noviny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč