Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečekaný propad červnové průmyslové výroby oslabil forint... a další devizové zprávy

Nečekaný propad červnové průmyslové výroby oslabil forint... a další devizové zprávy

07.08.2008 9:29
Autor: 

Koruna se ve středu zpočátku jakoby zalekla blížícího se zasedání Bankovní rady a z ranní úrovně 23,985 se vrátila nad hranici 24,00. Tam ale vydržela jen krátce a po oslabení eura na globálních trzích se vrátila k ranní úrovni a v off-shore obchodování končila den ještě silnější na EUR/CZK 23,945.
 
Zasedání Bankovní rady, to je hlavní událostí dne. Cutovat či necutovat, to je, oč tu běží. Včerejší posílení koruny přidává munici pro zastánce snížení sazeb. I když to nelze vyloučit, stále se nám zdá pravděpodobnější, že rada zůstane u vhodného prohlášení a ponechá sazby beze změny. To pak ale může posunout měnový pár EUR/CZK dále jižním směrem. Snížení sazeb, pokud by bylo mírné, tedy jen o 25 bps, může posilování koruny sice dočasně zastavit, je ale otázkou, zda to bude stačit i v delším horizontu.

Dolaru se včera opět dařilo a dále posílil vůči hlavním světovým měnám, vůči euru se dokonce krátce dotkl úrovně 1,54, a to po propadu německých továrních zakázek a španělské průmyslové výroby. Dolaru nakonec pomohla i ropa, která po zprávě o stavu zásob v USA opět o něco zlevnila. Za zmínku také stojí, že vůči yenu se dolar dostal na 7 měsíční maximum kvůli obavám japonské vlády, že její ekonomika sklouzává do recese.

Dnes bude zveřejněna sada nových statistik na obou březích Atlantiku. Hlavní pozornost ale bude upřena na zasedání ECB. Sazby téměř jistě zůstanou na stávajících hodnotách, doprovodný komentář ale sotva může pominout slábnoucí evropskou ekonomiku. Měl by být proto mírnější, než se ještě nedávno čekalo. To pak může hrát opět ve prospěch dolaru, podle jednoduché úvahy komodity a ropa klesají a Fed se sazbami dolů sotva půjde. Potřeba jejich snižování naopak stále silněji vyvstává před ostatními centrálními bankami. Odpolední slabá americká čísla by pak ale posilování dolaru měla zbrzdit.

Zlotý ve středu ztrácel, po ranních EUR/PLN 3,2119 končil den na 3,2395. Při absenci čerstvých domácích statistik hrálo proti polské měně jak posilování dolaru tak výroky ministra pro ekonomiku W. Pawlaka o potřebě diskusí, jak zabránit posilování domácí měny.

Dnešek je bez čerstvých dat, a zlotý tak bude ve vleku událostí na globálních trzích. Další posílení dolaru a případné české snížení sazeb by mělo zlotý dále oslabit. Do vyhlašování sazeb ale bude obchodování zřejmě klidnější.

Forint vůči euru včera mírně oslabil, po úvodních 234,80 končil na 235.05. Dopoledne však maďarská měna výrazně ztratila až na 237,20, a to kvůli nečekanému propadu červnové průmyslové výroby. Slabé německé tovární zakázky pak ale hrály ve prospěch maďarské měny, která větší část svých ztrát smazala.

Dnes zveřejněný rozpočet bude mít sotva nějaký vliv. Forint ale bude nucen reagovat na vývoj na okolních trzích, které jsou ve znamení zasedání centrálních bank, svou roli bude hrát i ČNB. Do vyhlašování sazeb předpokládáme spíše klid, forint by později při případném posilování dolaru a českém snížení sazeb mohl ještě oslabit.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data