Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruský akciový trh navazuje na páteční propad; boje v Gruzii nabírají na intenzitě

Ruský akciový trh navazuje na páteční propad; boje v Gruzii nabírají na intenzitě

11.08.2008 11:24
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Moskevský akciový index MICEX se dnes v úvodu obchodování propadl o 5,58 % na nejnižší hodnoty od září 2006. Ruské akcie jsou pod silným prodejním tlakem od pátku, kdy se objevily první informace o rozhoření konfliktu v Jižní Osetii. Obavy investorů vzrostly poté, co ruský premiér Vladimír Putin vzkázal Gruzii, že „válka začala“. ČTK komentovala situaci slovy: „V Gruzii se rozhořel krvavý konflikt poté, co se gruzínské jednotky v pátek pokusily dobýt separatistickou proruskou Jižní Osetii. Gruzínci narazili na ruskou armádu, která na ně zaútočila i mimo sporný region. Válčení si podle různých zdrojů vyžádalo až tisíce mrtvých a vyvolalo horečnou diplomatickou aktivitu.“ Ruské akcie dnes navíc obdržely další nelichotivé doporučení, tentokrát od společnosti JPMorgan (41 USD, 3,17%), která potvrdila své předchozí doporučení na stupni „underweight“.

V úvodu se v Moskvě propadly akcie společnosti Gazprom (18 EUR, -0,54%) o více než 6 %, ale v průběhu dopoledne se jim většinu ztrát podařilo umazat. Podle očekávání se nedaří ani ropným společnostem, které klesají o více než 3 % v reakci na páteční pokles cen ropy. Podobně jako v pátek se i dnes zářijový futures kontrakt na ropu Brent obchoduje blízko svých tříměsíčních minim v blízkosti 116 USD/barel.

Akcie (ADR) společnosti MMC Norilsk (18 USD, -6,25%) Nickel dnes v Londýně opět ztrácejí a padají téměř o 7 % na 16,9 USD. Alexander Bulygin, ředitel společnosti United Co. Rusal, která je druhým největším akcionářem společnosti Norilsk, řekl v pátek po zavření trhu, že produkce kovů Norilsku by se mohla snížit o 11 %.

Po velmi nepříznivém otevření dokázal moskevský MICEX veškeré dnešní ztráty umazat a aktuálně roste o 0,7 %. Další vývoj na ruském akciovém trhu bude záležet na vývoji konfliktu v Gruzii. Dokud nedojde k ukončení tohoto konfliktu, můžeme očekávat na ruském akciovém trhu i nadále vysokou volatilitu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university