Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vobruba: Orco kvůli situaci na trhu zásadně zpomalilo expanzi

Vobruba: Orco kvůli situaci na trhu zásadně zpomalilo expanzi

11.08.2008 15:23
Autor: ČTK

Developerská společnost Orco zásadním způsobem zpomalila další expanzi. Nákupy nových projektů již nejsou tak časté jako v minulosti, přístup k novým penězům z veřejného trhu se ztížil. Orco tak musí financovat další rozvoj z prodejů nemovitostí a projektů. V rozhovoru pro ČTK to dnes řekl viceprezident Orco Property Group Aleš Vobruba.

"Během první poloviny roku jsme akvizic dělali minimum," uvedl Vobruba. Ani výhled do nejbližší budoucnosti podle viceprezidenta neskýtá naději na obrat v zásadním zvolnění nákupního tempa. "Akviziční činnost bude podstatně nižší. Pokud nějaké akvizice například letos budeme provádět, půjde opravdu o projekty velmi, velmi ziskové," uvedl Vobruba. "Asi v tuto chvíli nebudeme provádět běžné akvizice pozemků na další development," dodal.

Úplné zastavení nových nákupů ale podle Vobruby nenastane. Hledáček Orca je prý dlouhodobě zaměřen na několik možných akvizic, jejichž realizace však může trvat ještě několik měsíců.

Ve financování dalších případných akvizic se chce Orco údajně spoléhat především na vlastní zdroje. Proto se firma rozhodla začít prodávat nemovitosti z portfolia. Je to prý součást strategie firmy, která si už ve druhé polovině loňského roku uvědomila, že nebude snadné získat z veřejného trhu nové peníze na projekty. "Právě z prodejů nazrálých aktiv budeme financovat další akvizice a rozvoj současných projektů," řekl Vobruba.

Firma ve čtvrtek oznámila, že dokončila prodej nemovitostí a projektů za 100 milionů eur, tedy asi za 2,4 miliardy korun. Analytici České spořitelny se domnívají, že kvůli zhoršeným podmínkám financování bude muset firma prodat nemovitosti až za 12 miliard korun. Celková hodnota portfolia firmy se pohybuje kolem 60 miliard korun.

Vedle potíží se získáváním nových peněz na projekty firma čelí od minulé středy již druhému snížení ratingu během krátké doby. Orco má podle Vobruby totiž více developerských projektů, než ratingové agentury předpokládaly. Agentury prý původně očekávaly, že Orco bude mít větší podíl hotových projektů, které již přinášejí nájem. "My jsme šli dlouhodobě jiným směrem," řekl Vobruba. "Samozřejmě, že rating odráží i náladu na světovém finančním trhu," dodal.

Banky nyní v souvislosti se světovou finanční krizí požadují po developerech větší zajištění projektů v podobě zvýšeného podílu vlastních zdrojů nebo větší míry předem sjednaných nájmů. "Z toho pramení snížení ratingu, protože Orco směřuje k většímu podílu developmentu," řekl jeden ze šéfů Orka.

Ratingová agentura však zároveň podle Vobruby čerpá informace z větší části pouze z veřejných zdrojů. "Myslíme si, že nezná dopodrobna naše projekty, nebo se aspoň o ně u nás nikdy nezajímala," podotkl. "Myslíme si, že ten jejich názor není úplně přesný," dodal.

Mezi největší aktuální projekty firmy patří výstavba bytového a kancelářského komplexu v pražských Bubnech za více než 70 miliard korun. Zabezpečení jeho financování však podle Vobruby ještě není na pořadu dne. "Velké peníze začneme potřebovat až v okamžiku, kdy na Bubnech začneme stavět, a to tedy bude ještě nějakou dobu trvat," vysvětlil viceprezident.

Orco Property Group působí na středoevropském realitním trhu od roku 1991. Akcie lucemburské společnosti se obchodují na burzách v Praze, Varšavě, Budapešti a Paříži.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2025
8:53Trhy by měly otevírat mírně do plusu. Wall Street vedl vzhůru Oracle, zdrojem neklidu ruské drony v Polsku i útok Izraele v Kataru. ECB rozhodne o sazbách, ČNB o rezervě  
8:44Rozbřesk: Úrokové sazby v eurozóně se dnes měnit nebudou
8:17Financial Times: Společnost GTCR kupuje výrobce léků Zentiva za 4,1 miliardy eur
6:08Stratégové revidují své prognózy. S&P 500 může ještě letos dosáhnout 7 000 bodů  
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů
14:50Traders Talk: Trhy čekají na inflační data, dolar oslabuje, zlato posiluje. Kde hledat příležitost?
14:40STEM: Voliči opozice by přidali na důchody, voliči koalice na vědu a výzkum
14:34Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
13:59Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou na ruční zbraně až za 4,26 mld. Kč
13:23Jakub Blaha: Akcie Oraclu rostou o více než 30 procent díky obrovskému nárůstu budoucích zakázek  
12:55Novo Nordisk propustí 9 000 zaměstnanců, mění strategii a snižuje výhled zisku
11:51Von der Leyenová: Dohoda s USA je nejlepší možná, čelíme nižším clům než ostatní
11:41Polsko je nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, uvedl premiér po sestřelení ruských dronů
11:08Akcie před statistikami o cenách rostou, ale opatrnost je znát  
10:45Footshop letos v prvním pololetí navýšil tržby o 38 pct na 891 milionů korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.