Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobní ceny v červenci mírně zpomalily

Výrobní ceny v červenci mírně zpomalily

14.08.2008 10:00
Autor: 

Kometnář bude doplněn:

Ceny průmyslových výrobců se v červenci zvýšily o 0,1 procenta. Meziroční inflace zde tak zpomalila na 5,2 procenta z 5,3 procenta v červnu. U cen zemědělských výrobců jsme v červenci zaznamenali další meziměsíční pokles. V meziročním srovnání jejich růst zpomalil na 21,4 procenta.

Ke zmírnění inflace v průmyslu pomohla především levnější ropa, což se projevilo poklesem cen u koksu a rafinérských výrobků o 1,6 procenta. Ještě na začátku července se cena ropy pohybovala na 140 dolarech za barel, ke konci měsíce již klesla ke 120 dolarům za barel a nyní je dokonce ještě o několik dolarů nižší. Tento pohyb byl sice kompenzován oslabením kurzu koruny, ceny ropných produktů na burze ARA ovšem klesly výrazněji než koruna, což vytvořilo prostor pro snížení cen rafinérské produkce i v ČR. A tento prostor ještě nebyl vyčerpán, což potěší nejen firmy, ale v letní sezóně i turisty směřující na dovolenou.

K poklesu cen došlo i v řadě dalších odvětví: výroba dopravních prostředků, textilní průmysl, dřevozpracující průmysl či výroba elektrických a optických přístrojů.

Naopak ke zvýšení cen došlo v potravinářství kvůli dražším olejům a tukům, které především reflektovaly zdražení těchto komodit ve světě. Dále stouply ceny v chemickém průmyslu a ceny kovů. V případě cen kovů se ovšem v posledních dnech rostoucí trend zlomil a obavy z recese v klíčových ekonomikách začínají erodovat ceny průmyslových surovin.

Na inflačním šoku v letošním roce se podílely změny daní, regulovaných cen a prudké zvýšení cen komodit na světových trzích. Aktuální data z českého průmyslu a vývoj na komoditních trzích obavy z inflace zmírňují. A to otevírá prostor centrálním bankám k mírnější měnové politice a podpoře hospodářského růstu. To platí pro Evropskou centrální banku i Českou národní banku. 

David Marek & Tomáš Vlk


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m