Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Finanční sektor táhne dolů evropské trhy

    Finanční sektor táhne dolů evropské trhy

    19.08.2008 11:58
    Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

    Evropské akciové trhy se dnes červenají a následují tak včerejší červený závěr na Wall Street. Pod největším prodejním tlakem jsou akcie společností ve finančním sektoru.

    Bankovní sektor poslaly dolů obavy z toho, že dvě největší hypoteční společnosti, Fannie Mae (6 USD, -22,25%) a Freddie Mac (4 USD, -24,96%), budou mít problémy s navýšením potřebného kapitálu a budou tak potřebovat pomoc americké vlády. Další negativní zprávou byla zpráva americká banky JPMorgan (37 USD, -3,49%), která předpokládá, že investiční banka Lehman Brothers (15 USD, -7,05%) možná ve 3Q odepíše 4 mld. USD špatných úvěrů kvůli zhoršující se situaci na hypotečnímu trhu.

    Evropské banky navazují na výprodeje v bankovním sektoru v zámoří a bankovní index DJ STOXX Banks klesá o 3 %. Nejvíce klesají britské banky HBOS (283 GBp, -5,51%) a Barclays (327 GBp, -4,67%), které dnes navíc obdržely snížené doporučení. WestLB snížila doporučení pro akcie HBOS na „přidat“ z „koupit“ a Exane BNP Paribas (59 EUR, -3,16%) snížila doporučení pro akcie Barclays na „neutrální“ z „držet“.

    Investory v Evropě straší i vysoká inflace, když v Německu byl oznámen PPI za červenec, který vzrostl o 2 % meziměsíčně a o 8,9 % meziročně, což je nejvyšší hodnota od října 1981. Jedinou pozitivní zprávou je dnes oznámený německý index ekonomického sentimentu ZEW, který v srpnu vzrostl na -55,5 bodu, zatímco trh očekával -62 bodů. Tato hodnota je ale pořád blízko historických minim a má tak minimální vliv na vývoj dnešního obchodování.

    Zářijový futures kontrakt na americkou ropu se obchoduje kolem 112 USD/barel. Americký dolar si dnes připisuje další zisky vůči euru a posiluje na 1,464 USD/EUR. Index cen průmyslových výrobců (PPI) za červenec bude vyhlášen i v USA, trh očekává meziměsíční růst o 0,6 % a meziroční růst o 9,3 %.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů