Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlotý a forint očekávají rozhodnutí o sazbách... a další devizové zprávy

Zlotý a forint očekávají rozhodnutí o sazbách... a další devizové zprávy

25.08.2008 9:37
Autor: 

Česká koruna se včera obrátila zpět do negativního teritoria a ztratila vůči euru necelé procento. Viníkem byla lepší nálada na globálních akciových trzích a příliv peněz do amerického dolaru. To vyhnalo měnový pár na 24,40 EUR/CZK.
 
Nový týden bude opět především ve znamení pohybů na měnovém páru EUR/USD. Vyšší volatilita EUR/USD se může odrážet i na českém devizovém trhu, a proto z počátku týdne počítáme s obchodováním v širším pásmu pod 24,50 EUR/CZK.

Americký dolar v pátek posílil vůči všem hlavním světovým měnám, nejvíce pak vůči britské libře, která ztrácela poté, co zpřesněný odhad HDP za 2q08 vykázal stagnaci. Vůči euru byly zisky dolaru mírnější, měnový pár EUR/USD končil na 1,4769. Důvodem posílení dolaru bylo zřejmě vybírání zisků po ztrátách předešlých dnů podpořené navíc poklesem cen surovin včetně ropy a prohlášením šéfa Fedu, že je spokojen s vývojem domácí měny, i když další vývoj inflace je nejistý. Rovněž vlivný finančník W. Buffet potvrdil, že již nesází na pokles dolaru. V červnu přitom dále poklesly nové průmyslové zakázky v eurozóně.

Dnes se pozornost soustředí na americký sektor nemovitostí, odhady počítají s mírným oživením trhu. Jestliže tedy budou tyto hodnoty lepší, pak má dolar šanci prorazit úroveň EUR/USD 1,47, v ranním asijském obchodování se ostatně této hranici již blíží. 

Zlotý koncem týdne prakticky stagnoval a vůči euru končil na 3,3020, když se během dne pohyboval v pásmu mezi 2,29 a 3,31. Polská scéna byla bez výraznějších impulzů a před důležitými daty tohoto týdne a především před středečním zasedáním Výboru pro měnovou kontrolu nebyl zájem příliš měnit stávající pozice.

Bez nových dat je i začátek týdne. Zlotý by se vůči euru proto měl i dnes udržet opět kolem stávajících hodnot. Případným impulzem pro finanční trh budou zajímavější až zítřejší maloobchodní tržby

Forint v pátek nepatrně ztratil, po ranních EUR/HUF 233,75 končil na 234,00. Ani v Maďarsku nebyly zveřejněny nové údaje a trh se spíše připravoval na začátek týdne se zasedáním centrální banky.

Hlavní dnešní událostí bude zasedání maďarské centrální banky. Změna sazeb se nečeká, trhy bude ale čekat na doprovodné prohlášení. Očekává se spíše klidnější holubičí tón, ráno zveřejněné maloobchodní tržby mohou však přispět k výrazně mírnějšímu tónu naznačujícímu brzké snížení sazeb, a to by mohlo forint oslabit.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m