Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trichet (ECB): Inflaci nezkrotíme dříve, než v roce 2010

Trichet (ECB): Inflaci nezkrotíme dříve, než v roce 2010

04.09.2008 16:35
Autor: ČTK

Frankfurt (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala měnovou politiku beze změn a základní úroková sazba zůstala na 4,25 procenta. Prezident banky Jean-Claude Trichet poté na tiskové konferenci naznačil, že úroky se nebudou měnit ani v dohledné budoucnosti. Podle něj totiž i přes ekonomický útlum zůstávají silné inflační tlaky a inflace se do žádoucího rozmezí nevrátí dříve než v roce 2010.

"Obnovíme cenovou stabilitu během roku 2010 - nechci být konkrétnější," řekl Trichet. V létě meziroční inflace v zemích eura vystoupila na rekordní čtyři procenta, což je dvojnásobek dvouprocentní úrovně, považovanou ECB za maximum žádoucího růstu cen.

Trichet uvedl, že ekonomika zemí eura prožívá nyní slabé období, poté však mluvil hlavně o inflačních rizicích vyvěrajících z růstu cen komodit a z vývoje mezd. Odbory v Evropě nyní vzhledem ke zvýšené inflaci požadují vesměs výrazný růst mezd, který by mohl situaci vysoké inflace prodloužit.

Eurozóna se nyní potýká s poklesem hospodářského růstu, který ve druhém čtvrtletí vedl k prvnímu mezičtvrtletnímu poklesu hrubého domácího produktu v historii eurozóny. Propad zaznamenaly největší země eura Německo, Francie a Itálie, kterým nyní hrozí recese.

Pro ECB je však největším problémem inflace, která zůstává vysoko nad stanoveným cílem. ECB tak pro snižování úroků, kterým by podpořila ekonomiku měnové unie, nemá dost prostoru.

Devizový trh reagoval zpočátku na přiznání ekonomické slabosti eurozóny poklesem eura vůči dolaru. Poté však evropská měna ztráty smazala, protože Trichet dal jasně najevo, že inflační rizika zůstávají příliš vysoká. Analytici očekávají, že ECB přikročí ke snížení úroků až někdy během příštího roku.

"Trichet konstatoval, že rizika ohrožující cenovou stabilitu přetrvávají, že úroveň inflace je stále znepokojivá, že růst mezd se zrychluje a že existují velké obavy z následných dopadů mzdového růstu na inflaci. Zní to jako od někoho, kdo uvažuje o zmírnění měnové politiky v dohledné době? To sotva," komentoval agentuře Reuters Trichetova vyjádření Alan Ruskin z RBS Greenwich Capital.

Názor, že ECB letos sazby snižovat nebude, dále potvrdila nová prognóza banky, která předpovídá v eurozóně ještě vyšší inflaci než dosud. Meziroční inflace letos by měla dosáhnout v průměru 3,5 procenta proti červnové prognóze 3,4 procenta. V příštím roce banka očekává inflaci v průměru 2,6 procenta, zatímco dosud předpokládala 2,4 procenta.

Naopak prognózu ekonomického růstu ECB snížila. Pro letošní rok odhaduje růst HDP na 1,4 procenta proti dosavadní předpovědi 1,8 procenta. V příštím roce by se růst v zemích eura měl zpomalit na 1,2 procenta. Odhady jsou vypracovány ekonomy ECB a bankovní rada je oficiálně neschvaluje.

Americká centrální banka (Fed) nechala před měsícem na posledním zasedání svého měnového výboru úroky beze změn a základní sazba pro mezibankovní úvěry zůstává na dvou procentech. Zatímco ale v eurozóně se perspektivně čeká snižování úroků, v USA by v se dohledné budoucnosti měly sazby začít spíše zvyšovat, zvláště pokud bude zdejší ekonomika pokračovat v oživení. Tento protisměrný vývoj vyvolal v létě na devizovém trhu výrazné oživení dolaru vůči euru i dalším měnám, a to mimo jiné přispělo k prudkému poklesu cen ropy a dalších komodit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m