Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Podíl ČR v ropovodu TAL by závislost na Rusku nezrušil

Analytici: Podíl ČR v ropovodu TAL by závislost na Rusku nezrušil

05.09.2008 17:52
Autor: ČTK

Praha/Washington (ČTK) - Získání podílu České republiky v ropovodu TAL by zřejmě neodstranilo závislost země na dodávkách ropy z Ruska. Zvýšení dodávek "černého zlata" přes ropovod IKL z německého Ingolstadtu, který se na TAL napojuje, by navíc mohlo cenu ropy prodražit, vyplývá z vyjádření analytiků pro ČTK. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by však podíl v ropovodu ekonomické výhody přinesl.

Podíl v TAL chce Česko získat s pomocí Spojených států výměnou za umístění americké radarové základny v ČR, napsal dnes deník E15. Spolupráce v energetice byla jedním z témat, o nichž ve čtvrtek v USA jednal první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar v rámci zahájeného strategického dialogu. Rozhovory se podle něj týkaly například ropovodů a plynovodů. "Dohodli jsme se na celé řadě konkrétních kroků," řekl dnes Pojar ČTK z Washingtonu. Bližší podrobnosti ale nechtěl uvést.

TAL se v Německu napojuje na ropovod IKL, kterým do Česka proudí ropa ze západu. Na prodej by mohl být podíl americké společnosti ExxonMobile, která v něm drží 16 procent. Země chce v ropovodu TAL údajně získat zhruba dvouprocentní podíl.

K ceně případné transakce se analytici odmítli vyjádřit. "V tuto chvíli je tato otázka předčasná," řekl ČTK ke stejné otázce mluvčí MPO Tomáš Bartovský. Stejně tak si netroufá odhadnout postoj spoluvlastníků ropovodu k případnému prodeji podílu společnosti ExxonMobile, na který prý mají předkupní právo.

"Bez ruské ropy to nepůjde," poznamenal analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák, přestože úsilí o získání podílu v TAL považuje za dobrý krok. Významným článkem v zajišťování pohonných hmot pro tuzemský trh je rafinerie v Litvínově, která podle Nováka nedokáže zpracovávat jinou než ruskou ropu. Ropa proudící z východu ropovodem Družba se od suroviny ze západu liší složením, především odlišným množstvím síry.

Hlavní výhodou ropy z Družby je podle Nováka především její nižší cena, na které se podílí také menší přepravní náklady. "Pokud by se však podařilo dodávky zvýšit dostatečně, mohla by ČR navíc obrátit směr dodávek prostřednictvím ropovodu Družba a naopak dodávat ropu do východní Evropy (Slovensko, Maďarsko)," řekla ČTK analytička společnosti Cyrrus Lucie Kundrátová. "V tomto případě by se zvýšené náklady kompenzovaly," dodala.

Podíl v produktovodu TAL by však podle MPO měl i další ekonomické výhody. "Jedním z důležitých faktorů, proč se stát zajímá o možnost kapitálově vstoupit do ropovodu TAL, jsou ekonomické výhody, které mají vlastníci ropovodu oproti standardním zákazníkům, kteří mají přísnější pravidla nominace objemů dodávek," řekl Bartovský. "Společnosti, které mají v ropovodu TAL podíl, mohou také snáze měnit objemy objednané kapacity," dodal.

Do Německa proudí surovina ropovodem TAL (Transalpine Pipeline) z Kaspické oblasti, Blízkého východu a severní Afriky. Vlastníkem ropovodu je osm ropných společností. Největší podíl má ÖMV (25 procent), Shell (24 procent) a ExxonMobil (16 procent).

Do Česka se ročně dováží zhruba 7,7 milionu tun ropy. Z toho přibližně 5,5 milionu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 milionu ropovodem IKL z terminálu v Terstu. Kapacita ani jednoho ropovodu tak zatím není plně využívaná. Podle údajů společnosti MERO může totiž Družbou do Česka proudit ročně až devět milionů tun ropy, z Ingolstadtu potom dokonce až deset milionů tun.

Vlastníkem tuzemských částí ropovodu Družba i IKL a jediným přepravcem ropy do České republiky je státem vlastněná společnost MERO (Mezinárodní Ropovody). Hlavním akcionářem firmy je ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu se po dohodě s ním podílí na na strategickém vedení společnosti. 

Vlastnická struktura skupiny TAL:

 
Firma podíl v %
ÖMV 25
Shell 24
ExxonMobil 16
Ruhr Oel 11
ENI 10
BP 9
ConocoPhillips 3
Total 2

Zdroj: www.tal-oil.com


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index