Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: USA čekají další kolapsy velkých finančních skupin

Greenspan: USA čekají další kolapsy velkých finančních skupin

15.09.2008 12:11
Autor: ČTK

Washington/New York (ČTK) - Bývalý předseda americké centrální banky Fed Alan Greenspan včera odhadl, že Spojené státy čekají další kolapsy velkých finančních skupin. Reagoval tak na nynější snahy zachránit před úpadkem investiční banku Lehman Brothers. Regulátoři finančních služeb a manažeři velkých bank včera otevřeli třetí den jednání o osudu čtvrté největší investiční banky v USA. Podle informovaného zdroje se jako nejnadějnější aktér koupě aktiv Lehman Brothers bez špatných hypotečních aktiv jeví britská banka Barclays.

Podle Greenspana nemusí být krach velké finanční skupiny problém; bude záležet na tom, jak se situace vyřeší. "Neměli bychom se pokoušet zachránit každou jednotlivou instituci. Běžný vývoj má i ve finančním světě vítěze a poražené," podotkl. Podle něj je zcestná myšlenka předejít záchranou banky výprodeji akcií na burzách, i když akcie finančních institucí v posledních dnech klesaly. S konkrétními návrhy na řešení situace kolem Lehman Brothers ale Greenspan nepřišel, napsaly agentury Reuters a AP.

Greenspan zdůraznil, že se vláda pokouší zachránit Lehman Brothers jinak, než se stalo nedávno s Bear Stearns. Fed a ministr financí Henry Paulson pomohli zorganizovat převzetí Bear Stearns gigantem JP Morgan, ale s příslibem miliard dolarů na pokrytí ztrát. Bývalý šéf centrální banky ale také míní, že má americká ekonomika menší než 50procentní šanci na to, že se vyhne recesi.

Z intenzivního jednání mezi vedením problematické banky, jejími potenciálními kupci a lidmi z vlády by měl vzejít plán, jak banku zachránit. Plynoucí čas představuje pro Lehman Brothers značné nebezpečí. Od pondělí se její tržní kapitalizace propadla o 78 procent, a to z 11,2 miliardy na 2,5 miliardy dolarů.

Lehman Brothers je poslední obětí světové úvěrové krize. Americké ministerstvo financí a centrální banka Fed přitom daly jasně najevo, že nechtějí na její záchranu použít peníze od daňových poplatníků.


Váš názor
  • Hádanka
    19.09.2008 19:37

    Víte co je v poslední době největší urážka ? : Jsi převídavavý jak "emerický bankéř". Fed, Citi a celá tato "sebranka" arogantních náfuků a přešlechtěných absolventů Harvardu jsou "subprime bankers".
    buřič
  • zvasty ctk
    15.09.2008 13:51

    "Lehman Brothers je poslední obětí světové úvěrové krize.!" To je neco, jako kdyz patria napise v horkych zpravach namisto "prodat" "koupit". Chtelo by to, troubove z ctk, mit vetsi slovni zasobu, pak by ta veta mohla znit i rozume: Lehman Brothers je zatim poslední obětí světové úvěrové krize.
    hm
  • to je celá Amerika
    15.09.2008 12:13

    Greenspane,ty americký podvodníku,už jste si nahrabali,tak at všechno padne,co? Za mříže s tebou.
    ssssssssss
    • Re: to je celá Amerika
      15.09.2008 13:07

      mas pravdu, jen ne celou. Amici jsou proste narod uzvanenejch hlupaku. Vozrala je presidentem. Ze tenhle narod patri za plot s napisem "Nekrmit" jsem tady hlasal uz pred mesici. Ale misto toho by jim deda Schwarzenberg nabidl nejradej jeste jednu nebo dve zakladnicky pro rachejtle. Pristim prezidentem si tenhle narod zvoli budto mumii z vietnamu nebo nevzdelaneho rvouciho kluka z ulice....
      hm
      •  
        15.09.2008 22:23

        v 13.07 hodin a našrot.Kdy nepiješ.Jinak nelze tvoje vyjádření hodnotit.
        sklíčko
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data