Čeští ekonomové komentují dopad finanční krize na ČR
Přímý efekt současné krize na české finanční instituce je malý, protože se nenamočily do amerických hypotečních her, uvádí v Mladé frontě Dnes (MfD) ekonom a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar. Dopad na hospodářský růst ČR však je a bude negativní, dodává.
Česko je totiž podle Švejnara velice otevřená ekonomika a svým vývozem hodně závisí na konjunktuře v západní Evropě. "Evropská ekonomika již očividně zpomaluje, a to bude snižovat i tempo růstu u nás," naznačuje s tím, že v tomto kontextu bude klíčový vývoj kurzu české koruny, která byla v posledních dvou letech nadmíru silná.
Akcie i fondy budou dále padat. Investoři se musí připravit na další ztráty. Jsme teprve ve dvou třetinách krize, píše v Hospodářských novinách (HN) hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Do problémů se podle něj po Lehman Brothers a AIG dostanou další velké americké finanční domy. "To znovu rozvíří paniku a budou se opakovat podobné propady, jaké jsme viděli tento týden. Začne znovu posilovat koruna, protože je investory považovaná za jistotu v těžkých časech," soudí Marek.
Nejkritičtějším obdobím budou podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška následující dva týdny a pokud během nich nenastane řetězová reakce krachu Lehman Brothers, bude situace spět přece jen k uklidnění. "Tuzemské banky ani pojišťovny se příliš nezapletly s cennými papíry pochybné kvality, takže věřím, že český finanční trh zůstane zdravý," konstatuje v HN Sobíšek.
Česko je finanční krizí zasažené téměř nejméně ze všech zemí a investoři se do ČR budou postupně stahovat jako do bezpečné oázy, tvrdí ekonom Partners Group Pavel Kohout. S nadsázkou se dá říct, že naší výhodou je zaostalost. Nemáme příliš rozvinuté finančnictví, proto se ani naše banky a fondy nepustily do obchodu s riskantními hypotékami, naznačuje.
Podle ekonoma ČSOB Tomáše Sedláčka jsou dnes česká ekonomika, české bankovnictví či koruna vnímány jako bezpečný ostrov v nejistém světě. "Trvalo nám to bratru skoro dvacet let. Ale i tak můžeme být na výsledek hrdí," konstatuje. Poučili jsme se z příliš bujarého podnikání a naše finanční domy byly od té doby ostražité. Mnozí tvrdili, že až příliš. Příliš těžce se u nás sháněl úvěr - jak pro podnikatele, tak pro fyzické osoby. Dnes z této těžce vykoupené ostražitosti těžíme, namítá Sedláček v Hospodářských novinách.
ssssssssssssss
