Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záchranný plán pro Wall Street se v Kongresu nesetkal s úspěchem

Záchranný plán pro Wall Street se v Kongresu nesetkal s úspěchem

24.09.2008 11:56

Plán na záchranu finančních trhů a investičních společností na Wall Street se v americkém Kongresu setkal se skeptickým přijetím obou hlavních stran a je zřejmé, že zamýšlenou akci v hodnotě 700 mld. USD nebude tak lehké prosadit či ji bude nutno výrazně pozměnit.

Šéf Fedu Ben Bernanke včera přímo upozornil politiky na to, že pokud nepřijmou záchranný plán, riskují recesi a v jejím důsledku vyšší nezaměstnanost i vyšší počet lidí, kteří nebudou schopni splácet hypotéky. Vlivní politici z obou hlavních politických stran v Kongresu však požadovali, aby v návrhu, jenž má podporu Bílého domu, byly provedeny zásadní změny. Konzervativní Republikáni se navíc děsí představy federálního zásahu do kapitálových trhů. Bernankeho v jeho vystoupení před kongresmany podpořil ministr financí Henry Paulson, který rovněž záchranný plán obhajoval a rovněž upozornil na negativní důsledky, které vzniknou, pokud nebudou opatření přijata v co nejkratší době.

Za této nejasné situace uzavíraly včera americké akcie poklesem a následovaly tak pád evropských a asijských trhů, americký dolar posílil a ceny ropy klesaly.

Bernanke by měl dnes v půl třetí pokračovat v obhajobě plánu. Před ekonomickým výborem pak bude nezávisle na tom ráno hovořit o ekonomickém výhledu.

Bernanke pronesl poznámku o recesi v odpovědi na otázku demokratického senátora Chrise Dodda, který předsedal bankovnímu výboru Senátu a který chtěl slyšet pádný argument, proč by politici měli o neočekávané a neobvyklé akci vlády rozhodnout co nejdříve. „Domnívám se, že rovnováha na finančních trzích je nyní velice křehká, a pokud nebude plán přijat, situace se ještě zhorší. Domnívám se, že úvěrové trhy nefungují tak, jak mají, že přijdeme o pracovní místa, že se zvýší úroková sazba, více a více lidí nebude schopno splácet své hypotéky, sníží se HDP a nedojde k ozdravení ekonomiky přirozenou cestou,“ uvedl Bernanke. Po skončení slyšení se senátor Dodd nevyjádřil o navrhovaném plánu vlády poněkud odmítavě: „To, co nám poslali, není přijatelné“. Jeho republikánský kolega, senátor Richard Shelby, k tomu dodal, že je třeba „poohlédnout se po alternativních řešeních.“

Zákon, který by Bílý dům rád prosadil, by vládě umožnil vykoupit nelikvidní hypoteční a jiná aktiva, která drží ohrožené banky a finanční instituce. Ty by se tak zbavily těchto aktiv, která je nepřiměřeně zatěžují, což by zvýšilo jejich schopnost i ochotu poskytovat úvěry a uvolnilo tak jeden ze základních problémových bodů celé úvěrové krize. Pokud by plán vyšel, mohl by velmi odlehčit sužované americké ekonomice, trhy ovšem odhadují, že diskuze bude pokračovat i v příštím týdnu.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.02.2026
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data