Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: USA zvažují garance půjček mezi bankami a pojištění vkladů

WSJ: USA zvažují garance půjček mezi bankami a pojištění vkladů

10.10.2008 16:23
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Vláda Spojených států zvažuje, že by se zaručila za stovky miliard dolarů v mezibankovních půjčkách a že by dočasně pojistila všechny bankovní vklady. Opatření by měla za cíl rozhýbat zamrzlý mezibankovní trh s penězi a zastavit propad akcií, napsal dnes list Wall Street Journal.

List The New York Times uvedl, že američtí a britští představitelé dali hlavy dohromady a pracují na podobných pravidlech, aby chaos ve finančním světě zastavili. V úvahu připadají i injekce vládních peněz do bank za jejich majetkové podíly a garance splácení různých typů půjček.

Ve středu Británie oznámila, že nalije 50 miliard liber krizového kapitálu do bank a na pomoc refinancování dluhů rozšířila záruky o 200 miliard. Rozšířit britský koncept i do ostatních zemí má značnou podporu na Wall Street a představitelé USA se jím zabývají, napsaly oba listy.

WSJ citoval mluvčího Bílého domu. Tony Fratto řekl, že Spojené státy tuto myšlenku studují a projednávají s britskými partnery. NYT citoval zdroj z ministerstva financí, podle nějž příležitosti ke spolupráci vzrostly.

Americký ministr financí Henry Paulson byl ale dosud silně proti tomu, aby stát přebíral podíly bank. Lidé z ministerstva ale říkají, že se postoje za poslední týden změnily, zejména proto, že akciové trhy výrazně klesají a krizová spirála se roztáčí. Americké akcie jen za čtvrtek spadly o více než sedm procent a japonský trh dnes spadl v jednu chvíli o 11 procent, připomněla agentura Reuters.

Výměnou za finanční injekci dostane britská vláda podíl v prioritních akciích jednotlivých bank. Ministr financí Alistair Darling zdůraznil, že stát neusiluje o získání kontroly nad bankami. Podpora se týká osmi největších bank a hypotečních bank - Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland (RBS) a Standard Chartered. O účast mohou požádat i další banky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data