Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké dluhopisy na rozcestí... a další zprávy z trhů dluhopisů

Americké dluhopisy na rozcestí... a další zprávy z trhů dluhopisů

20.10.2008 10:36
Autor: 

Americké dluhopisy koncem týdne mírně posílily. Trh s dluhopisy je v USA nyní na rozcestí, slabé statistiky a obavy ze zpomalování ekonomiky iniciují zájem o kvalitní státní papíry. Nové emise a příprava dalších pokrytí deficitu naopak zvyšují nabídku a tlačí na ceny. Ve prospěch dluhopisů pak v pátek hrál i akciový trh, který o něco ztratil. Výnosy proto celkově klesly o 3 bps a výnosová křivka zploštěla. Za zmínku ale stojí, že v pátek JPMorgan a další banky půjčily miliardy krátkých dolarů svým evropským partnerům, což ulevilo finančním trhům a poslalo výnosy tříměsíčních amerických dluhopisů vzhůru až o 36 bps.

Dnes zveřejněné předstihové ukazatele budou zřejmě opět slabší. Trh bude také sledovat vystoupení B. Bernankeho před rozpočtovým výborem Kongresu. Napětí na finančních trzích se ale poněkud zmírnilo, a to se dnes projevilo i v asijském obchodování, dluhopisy klesaly, akcie posilovaly. Takový trend by mohl pokračovat i v průběhu dne, slabší předstihové ukazatele ale budou držet růst výnosů na mírnějších hodnotách.

Krátké evropské dluhopisy ztrácely, dlouhé naopak rostly, to je výsledek pátečního nervózního obchodování. Snaha EU rozhýbat zamrzlý mezibankovní trh a americká pomoc s likviditou se projevily na krátkém konci výnosové křivky. Výnosy dvouletého bundu vzrostly přes 5 bps, zhruba o stejné číslo pak klesly výnosy u delších splatností.

Dnešek je bez významnějších čísel. Německá výrobní inflace podle odhadů měla klesat, ve skutečnosti ale opět vzrostla. V současnosti však nepředstavuje inflace hlavní problém k řešení, dnešní růst akcií v Asii a pokles cen dluhopisů by se měl proto objevit i v Evropě.

S českými dluhopisy se stále neobchoduje. Ministerstvo financí by trh rádo opět rozhýbalo, zatím však jeho skromné pokusy nemají přílišnou odezvu. Na středu je plánována emise osmiletých dluhopisů, tentokrát s proměnnou úrokovou sazbou. Po zrušení předcházející aukce ale není jisté, zda k aukci opravdu dojde.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů