Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wall Street minulý týden: Jízda na horské dráze s dobrým koncem

Wall Street minulý týden: Jízda na horské dráze s dobrým koncem

20.10.2008 17:05

Americké akcie minulý týden opět prožily jízdu jako na horské dráze, tentokrát se správným koncem. Po nejhorším týdnu za posledních 75 let dokázal index Dow Jones zaznamenat největší jednodenní rally od dob Velké deprese. Na trhu nakonec převážily plány centrálních bank a Fedu na podporu akciových trhů ve světě, které tak zastínily špatná makrodata. Jednalo se o maloobchodní tržby za měsíc září, které klesly o 1,2 %, což je třetí pokles v řadě a zároveň největší pokles za poslední tři roky. Propad tržeb byl dvakrát větší, než se čekalo.

Fed minulý týden v koordinaci s centrálními bankami předních zemí světa snížil úrokové sazby o půl procentního bodu, zásobuje trhy zvýšenou peněžní likviditou a zmírňuje podmínky pro své úvěry bankám a dalším subjektům. "Budeme nadále využívat všech nástrojů, které máme k dispozici pro zlepšování funkce trhů a likvidity, abychom snížili tlaky na klíčových úvěrových trzích a doplnili tím kroky, které ministerstvo financí a zahraniční vlády podnikají na podporu finančního systému," řekl Bernanke.

Vlády zemí západní Evropy, USA i některých zemí Asie počátkem týdne oznámily plány mohutné podpory svých bankovních systémů. Celkem vlády přislíbily na pomoc bankám závratnou sumu přes tři biliony dolarů, což je zhruba hodnota čtvrtletního výkonu ekonomiky USA.

Americké ministerstvo financí zveřejnilo plán, v rámci něhož poskytne 250 mld. USD problémovým americkým bankám za účelem zvrátit úvěrovou krizi, která ohrožuje celou ekonomiku.

Zhruba polovina z celkové sumy má jít devíti předním bankovním institucím v zemi. Ministerstvo financí by mělo koupit podíly ve společnostech Bank of America, Wells Fargo, Citigroup. JPMorgan Chase & Co, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon, Merrill Lynch a State Street. Postupovat se přitom má podle relativní síly a slabosti bilancí a úvěrových portfolií jednotlivých bank.

Bilance akciových indexů za minulý týden:
Dow Jones +4,5 %
S&P 500 +4,6 %
Nasdaq +3,6 %


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.07.2025
12:33Nadšení z obchodní dohody vadne. Automobilky klesají, indexy se však drží v plusu  
11:26Obrací Kelly Ortberg kormidlo? Wall Street čeká od Boeingu snížení ztráty
11:12Trhy slaví dohodu, ale její klíčové body dál rozdělují obě strany. A ani automobilky nejásají
9:37Heineken překonal očekávání, ale čelí tlaku amerických cel i slabému prodeji v Evropě
9:11Samsung získal zakázku od Tesly: AI čipy za miliardy jako šance na návrat mezi lídry
8:56Rozbřesk: Co přináší obchodní dohoda EU s USA?
8:46USA a EU uzavřely obchodní dohodu, trhy slaví. Nyní investoři čekají na Fed a výsledky technologických gigantů  
6:21Random Thoughts #8: Trh trestá ASML příliš tvrdě, vodou na mlýn jsou plány TSMC  
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data