Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odolávání bouři – výhled pro střední a východní Evropu

Odolávání bouři – výhled pro střední a východní Evropu

21.10.2008 17:40
Autor: KBC/Patria

KBC vydává novou prezentaci o střední a východní Evropě (viz záložka Ekonomika - Analýzy v posledním boxu s názvem "Měsíční makroekonomický přehled").

Hlavní témata této analýzy jsou:
 
Snížení zadlužení pokračuje: Záchranné plány pro bankovní systém a koordinované globální snižování úrokových sazeb pravděpodobně pomohly předejít nejhoršímu scénáři finanční krize. Ovšem snižování míry zadlužení ve finančním sektoru i u domácností bude nejspíše pokračovat. S tímto výhledem se zdá, že odhady celosvětového ekonomického růstu i odhady zisku jsou příliš optimistické a index S&P 500 stále příliš vysoko.

Makroekonomické prostředí CEE pod tlakem: Zpomalující růst kapitálových výdajů (soukromých i veřejných) i změny spotřebitelských výdajů způsobují zpomalení míry růstu. Spolu s tím, jak se EU-15 přibližuje stagnaci a možná i recesi, zhoršuje se výhled vývozů eurozóny. I přes snižující se inflaci mají centrální banky CEE pouze omezený prostor pro snižování úrokových sazeb. Vysoká měnová volatilita a zvýšená averze k riziku nutí centrální banky udržovat dostatečně vysoké úrokové sazby, které pomohou tuto volatilitu minimalizovat.

Defenzivní strategie: Důraz je kladen na defenzivní pozice dlouhodobých investorů (hotovost, telekomunikační sektor).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách