Varšava (zpravodajka ČTK) - Panika ovládla finanční trh v Polsku. Indexy na varšavské burze jsou nejnižší za posledních pět let a zlotý nejlevnější od roku 2006. Bankám už chybí švýcarské franky. Investoři se zbavují polských akcií a obligací. Polská vláda proto chce přesvědčit opozici, aby souhlasila s tím, že Polsko přijme od roku 2012 společnou evropskou měnu.
"To jsou nejhorší dny varšavské burzy. Nepomáhá už nic. Nastal panický výprodej všeho, co se dá," popsal analytik Tomasz Binkiewicz. Roli hrají podle odborníků emoce. Experti nepochybují, že investoři podléhají psychice prchajícího stáda.
Polská národní banka a ministerstvo financí vydaly zprávy, které měly uklidnit situaci. Informovaly, že polské hospodářství je v dobrém stavu a není důvod k poklesům. "Část investorů ale uvěřila, že Polsko může být další zemí, která má problémy s platební způsobilostí," míní Piotr Kalisz, ekonom Citibank. "Proto prodávají akcie, obligace a nakonec i valutu, mění ji za dolary, jeny či švýcarské franky," dodal.
Psychologická hranice tři zloté za dolar padla ve čtvrtek v poledne, libra překročila hranici pět zlotých a dva groše chyběly k tomu, aby se za euro platily čtyři zloté. Ještě v létě se přitom za dolar platily dva zloté a za euro něco málo přes tři zloté. Polská měna je tak nejlevnější za poslední dva roky.
Situace se uklidnila teprve poté, co poslanci schválili zvýšení garancí vkladů do 50.000 eur.
Dopady krize se ale již projevily mimo burzu. Některé banky zastavily výplatu úvěrů ve švýcarských francích, protože jich mají nedostatek. Finanční ústavy zároveň zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték. Odborníci očekávají, že zakrátko zdraží letenky a turistické pobyty v zahraničí.
Lidé se prý zatím nemusí bát zdražování potravin. Přinejmenším těch základních. O několik procent se ale mohou zvýšit ceny například čaje či citrusů.
Hospodářská krize se dotkne také pracovního trhu. Ze tří na šest procent vzrostl podíl firem, které plánují propouštění. Ještě před třemi měsíci chtělo zhruba 30 procent podniků přijmout nové pracovníky. Nyní je to pouze 19 procent.
Po takových informací už nikdo nepochybuje, že odčinění ztrát "černého října" potrvá nejméně několik měsíců, napsal dnes list Dziennik. "Poslední dva roky bylo dobře, ale líbánky někdy skončit musí," uvedl Robert Gwiazdowski z Centra Adama Smitha.
Aby Polsko předešlo podobným krizím v budoucnosti, mělo by podle vlády co nejrychleji vstoupit do eurozóny. Vládnoucí liberální Občanská platforma navrhuje, aby se eurem v Polsku začalo platit od 1. ledna 2012. Proti je největší opoziční strana konzervativní Právo a spravedlnost a prezident. Vláda chce nyní politiky přesvědčit o kladech společné evropské měny. Cílem rychlého rozhodnutí ve věci eura má být mimo jiné uklidnění finančního trhu a ukázání zahraničním investorům, že polské hospodářství je stabilní.