Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Maďarsko získá na boj s krizí od MMF, SB a EU 25 miliard USD

ČTK: Maďarsko získá na boj s krizí od MMF, SB a EU 25 miliard USD

29.10.2008 8:23
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Mezinárodní měnový fond, Světová banka a Evropská unie se dohodly, že poskytnou maďarské ekonomice zasažené finanční krizí celkem 25,1 miliardy dolarů (476 miliard korun). Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde o největší mezinárodní záchranný balík pro rozvíjející se ekonomiku od začátku krize.

MMF ve svém prohlášení uvedl, že uzavřel s Maďarskem smlouvu o úvěrovém programu v hodnotě 15,7 miliardy dolarů. EU je Maďarsku připravena poskytnout 8,1 miliardy dolarů a Světová banka dalších 1,3 miliardy dolarů.

"Maďarské úřady připravily komplexní balík opatření, který podpoří krátkodobou stabilitu ekonomiky a zlepší její dlouhodobý růstový potenciál," uvedl šéf měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. "Současně má (pomoc) za úkol obnovit důvěru investorů a zmírnit napětí, které v posledních týdnech zažívají maďarské finanční trhy," dodal.

V úterý maďarské trhy díky nadějím na okamžitou finanční pomoc ze strany MMF posílily. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány nicméně varoval, že maďarská ekonomika se v příštím roce pravděpodobně dostane do recese.

Maďarsko se obrátilo na fond a Evropskou centrální banku s žádostí o pomoc tento měsíc. Kvůli světové finanční krizi prodávali investoři maďarská aktiva a klesl kurz forintu. Trh s obligacemi navíc zkolaboval kvůli obavám z toho, že země bude potřebovat objemnou finanční pomoc zvenčí.

MMF již minulý týden schválil pomoc v hodnotě 2,1 miliardy dolarů pro Island a 16,5 miliardy dolarů pro Ukrajinu, připomíná agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.02.2026
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby
12:05GameStop roku 2026? Stříbro se obchoduje jako meme akcie
11:23Nervozita překonána, investoři se vracejí zpět do drahých kovů i akcií  
11:16Palantir předvedl nejvýraznější růst za celou svou historii. Výsledky drtí očekávání  
10:55Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu dál klesá, téměř ve všech sektorech
10:22Jindřich Litner: Moneta ve 4Q překonala očekávání, ale valuace brzdí další růst  
9:22SpaceX před plánovaným IPO pohltila další firmu Elona Muska xAI
9:09Rozbřesk: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě, koruna vyhlíží inflaci a ČNB
8:52Výsledky zveřejnila Moneta, Evropa míří k pozitivnímu zahájení  
8:44MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za rok 2025 vzrostl na 6,5 mld. Kč, návrh dividendy ve výši 11,5 Kč na akcii
7:40MONETA hlásí silný rok 2025. Čistý zisk překonal odhady a výhled do 2030 je ambiciózní
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  
16:32Bydlení koncem roku přestalo zdražovat, mezičtvrtletně se ceny neměnily
16:30Nečekaně silný příliv objednávek pro americký průmysl vytáhl ISM do pozitivního pásma  
16:15Nedůvěra v dolar a opak u akcií?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa