Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České dluhopisy konečně prožily živou obchodní seanci... a další zprávy z trhů dluhopisů

České dluhopisy konečně prožily živou obchodní seanci... a další zprávy z trhů dluhopisů

03.11.2008 10:32
Autor: 

Americké dluhopisy zaznamenaly na samém konci měsíce jen malé změny, když rostoucí ceny akcií korigovaly slabší domácí statistiky zvyšující obavy z nástupu ekonomické recese. Svou roli hrál i konec měsíce s poslední možností úpravy portfolií. Výnosy tak nakonec vzrostly pouze ve středním segmentu, když kratší i delší konec křivky zůstal nezměněn, i když sazby peněžního trhu pokračovaly v poklesu.
 
Ani dnes zveřejněná čísla zřejmě nebudou příliš optimistická. Po propadu ISM z oblasti Chicaga bude slabší zřejmě i ten celkový. Akciové trhy v Asii začínají růstem stejně jako futures na americké akcie, a to by mělo zpočátku dluhopisy mírně oslabovat. Očekávání dalšího snížení sazeb a slabé statistiky ale pak mohou odpoledne zájem o pevně úročené papíry opět zvýšit. Svou roli však bude hrát bezpochyby i vyčkávání na výsledek zítřejších voleb.

Evropské dluhopisy v pátek oslabily v reakci na růst akciových trhů, rovněž konec měsíce a konečná úprava portfolií hrály svoji roli. Statistiky pak sice potěšitelně vykázaly klesající inflaci, propad německých tržeb ale překonal očekávání. Výnosy pak celkově vzrostly téměř o 13 bps a výnosová křivka zestrměla.
 
Dnešní ISM jsou jen konečné hodnoty a neměly by původní odhady příliš změnit. Rozhodující událostí týdne ale bude čtvrteční zasedání ECB a Bank of England. Obě banky by podle očekávání měly snížit sazby, nejistotou je jen o kolik. Ranní růst futures na akcie by měly být dnes pro dluhopisy zpočátku nepříznivé, pokles sazeb peněžního trhu a očekávaní snížení sazeb však mohou později ztráty především u kratších splatností korigovat.

České dluhopisy prožily v pátek živou obchodní seanci. Překvapivě silně nadprůměrné objemy obchodů při prakticky klidné ekonomické i uklidňující se politické scéně lze tak připsat snad jen úpravě pozic před koncem měsíce. Očekávaní snížení sazeb na středečním zasedání ČNB pak tlačilo dolů výnosy, které klesly až o 13 bps na kratším konci křivky a výnosová křivka zestrměla. V průběhu dne ministerstvo financí zveřejnilo listopadový emisní kalendář. Podle něj by mělo emitovat další 2 tranže osmiletých papírů s variabilní úrokovou sazbou, každá tranže v objemu 10 mld. .
 
Dnešek je bez plánovaných čerstvých statistik, nový měsíc by měl zájem o obchodování zklidnit. Očekávané středeční snížení sazeb pak sotva podpoří výraznější korekci cenových zisků z konce minulého týdne.
 
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.08.2025
17:38Přichází roky vysokého růstu zisků?
17:18EK: Nejinovativnějšími zeměmi EU jsou Švédsko a Dánsko, ČR je na 19. místě
17:10Trump zavedl slibovaná cla. Kanada platí hned, většina od pátku. Jednání s Čínou a Mexikem pokračují
16:11Trh koriguje, ale korporátní zisky rostou: Ideální čas pro vstup, tvrdí Wilson z Morgan Stanley
14:54Hodiny tikají. Švýcarsko má čas do čtvrtka, aby snížilo Trumpovo vysoké clo
14:10Tesla přidělila Muskovi jako odměnu 96 milionů akcií v hodnotě 29 miliard USD
13:31Berkshire Hathaway hlásí slabší kvartál, odpis Kraft Heinz stál miliardy
12:21Týdenní výhled: Většina cel vstupuje v platnost, v řešení Rusko a farma  
11:44RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:42Trhy se vzpamatovávají z konce minulého týdne, teď čekají na další vlnu firemních výsledků  
11:05Prodeje Applu se rozjely, ale akcie technicky zůstává zamčená pod důležitou rezistencí  
9:53Zaměstnanci Boeingu vyrábějící stíhací letouny vstoupili do stávky
8:51Rozbřesk: Propad amerického trhu práce vrací do hry zářijové zasedání Fedu
8:40ČNB bude sazby držet, OPEC+ zvyšuje těžbu a Trump si vzal na mušku kromě Fedu i statistický úřad  
6:09Hloupí AI tradeři začali vytvářet kartely. Raději zůstanou kolektivně pozadu, lepší řešení nehledají
03.08.2025
14:58Eigen z JP Morgan: Trhům i ekonomice se vede dobře, proč snižovat sazby?
8:21Víkendář: Spojeným státům by stačilo, kdyby se dostaly jen na polovinu míry zdanění Velké Británie
02.08.2025
15:02Měl by šéf Fedu Powell sám odstoupit kvůli útokům Trumpa a jeho vlády?
8:13Víkendář: Oddlužení Spojených států - pět scénářů
01.08.2025
22:01Trh se vyděsil špatnými daty z trhu práce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioMarin Pharmaceutical Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
BioNTech SE (06/25 Q2, Bef-mkt)
Hims & Hers Health Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
ON Semiconductor Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m