Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Šéfové amerických automobilek žádali Kongres o pomoc

ČTK: Šéfové amerických automobilek žádali Kongres o pomoc

19.11.2008 8:16
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Šéfové amerických automobilek se na úterním slyšení v Kongresu domáhali pomoci pro své firmy a upozorňovali, že jejich odvětví je na samém pokraji bankrotu s nedozírnými následky pro celou ekonomiku. Proti návrhům na pomoc automobilkám ve výši 25 miliard dolarů (přes půl bilionu Kč) se však staví silná politická opozice, která označuje americké výrobce za "dinosaury", kteří dlouhodobě stejně nepřežijí.

Šéf největší americké automobilky General Motors Rick Wagoner upozornil, že odvětví zastupuje velkou část americké ekonomiky. "Jde o mnohem více než o Detroit. Jde o záchranu americké ekonomiky před ekonomickým kolapsem," řekl Wagoner před bankovním výborem Senátu.

Demokratičtí lídři Kongresu chtějí získat 25 miliard na pomoc automobilovému průmyslu ze záchranného balíku pro finanční sektor. Bílý dům a republikánští zákonodárci se však domnívají, že automobilovému sektoru by měl stačit mírně doplněný program zvýhodněných půjček v hodnotě 25 miliard dolarů na vývoj vozů s nižší spotřebou, který schválil Kongres již minulý měsíc.

Vláda a Bílý dům opakovaně říkají, že jsou proti, aby se záchrana automobilek financovala z programu pro stabilizaci finančního sektoru. Sektor financí je podle nich pro fungování celé ekonomiky zcela nepostradatelný, zatímco automobilový průmysl je jen jedno průmyslové odvětví z mnoha.

Wagoner, šéf Fordu Alan Mulally a generální ředitel Chrysleru Robert Nardellli poprvé řekli, kolik od vlády požadují pro své firmy. GM (3 USD, -2,83%) chce mezi deseti a 12 miliardami USD, Ford (2 USD, -2,33%) se domáhá asi osmi miliard a Chrysler (29 USD, 1,99%) sedmi miliard dolarů. Firmy daly najevo že by neměly nic proti tomu, kdyby vláda za pomoc přijala jejich akcie.
"Domácí automobilový průmysl sice v minulosti udělal chyby, současné problémy však byly zesíleny nejhorší situací ekonomiky za téměř tři desetiletí," řekl Mulally.

Republikánští předáci Senátu šéfy automobilek nepřivítali nijak vlídně. Senátor Richard Shelby označil výrobce automobilů za "nepodařené modely" a řekl, že by měli vyhlásit bankrot. Senátor Jim Bunning řekl, že předkládaný návrh na pomoc "není seriózní".

Demokratický předseda senátního výboru Christopher Dodd uvedl, že "většina" členů Senátu by byla pro určitou formu pomoci automobilkám. Zatím však podle něj nevládne konsenzus a spěchat s rozhodnutím by bylo předčasné. Asistenti senátorů uvádějí, že hlasování se dá čekat nejdříve ke konci týdne. Demokrati v Senátu stále nemají 60 hlasů, potřebných k překonání procedurálních překážek opozice.

Prezident odborového svazu United Auto Workers Ron Gettelfinger řekl, že bez pomoci Kongresu by mohly všichni tři američtí výrobci dospět do likvidace. Tyto firmy zaměstnávají téměř čtvrt milionu lidí a nepřímo miliony dalších a celkově tak poskytují práci asi deseti procentům amerických zaměstnanců. Navíc jsou na nich v důsledku minulých smluv s odbory UAW závislá většina bývalých zaměstnanců s důchody a zdravotním pojištěním a o peníze od automobilek se opírají celé velké regiony. Američtí výrobci tak celkově platí na všech těchto nákladech mnohem více než zahraniční firmy jako Toyota (63 USD, 0,62%), které v USA také vyrábějí svá auta.

Americké automobilky se nyní potýkají s vysokými ztrátami kvůli poklesu odbytu na domácím trhu. Kvůli drahému benzinu je nejprve zasáhl propad odbytu tradičních velkých automobilů s vysokou spotřebou; kvůli finanční krizi pak automobilky bolestně pocítily i zhoršený přístup zákazníků k úvěrům.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.