Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Bílý dům se s demokraty předběžně dohodl na záchraně automobilek

    ČTK: Bílý dům se s demokraty předběžně dohodl na záchraně automobilek

    10.12.2008 8:20
    Autor: ČTK

    Článek byl doplněn:

    Washington (ČTK) - Bílý dům se v noci na dnešek v principu dohodl s demokratickými předáky Kongresu na podmínkách státní pomoci automobilovému průmyslu. Plán počítá s nouzovými úvěry v sumě 15 miliard dolarů (zhruba 300 miliard korun) a předpokládá, že automobilky General Motors, Ford Motor a Chrysler budou muset projít restrukturalizací, nebo vyhlásit bankrot.
     
    Dohodnutý návrh pokrývá klíčové body plánu, konečné podrobnosti budou muset být ještě dojednány. Sněmovna reprezentantů by o předběžné verzi plánu měla hlasovat ještě dnes a poslat ji pak k jednání do Senátu. Klíčoví zákonodárci vyzvali prezidenta George Bushe i nově zvoleného Baracka Obamu, aby pomohli získat pro návrh podporu v obou stranách u stále ještě skeptických zákonodárců.

    "Tvrdá práce obou stran se vyplatila," řekl k dohodě demokratický senátor Carl Levin z Michiganu, státu, kde je ústředí všech tří amerických automobilek. Demokraté ovládají obě komory Kongresu, republikáni však mohou jejich návrhy v Senátu zablokovat. Mluvčí republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell se k dohodě odmítl vyjádřit, dokud ji neprostuduje.

    Záchranné krátkodobé úvěry by měly GM a Chrysleru umožnit, aby do března přežily a odvrátily hrozící bankrot. Ford okamžitou pomoc nepotřebuje a chce pouze přístup k úvěru v případě zhoršení situace. Peníze přijdou, jak navrhovala vláda od začátku, z fondu ministerstva energetiky. Fond byl schválen již v září a byl určen k podpoře vývoje úspornějších a ekologických vozů.

    Americké automobilky minulý týden požádaly Kongres o státní úvěrovou pomoc v celkové sumě 34 miliard dolarů, tedy mnohem více než 25 miliard dolarů, o něž žádaly ještě v listopadu. Bush spolu s řadou republikánských zákonodárců vyjadřoval pochyby, zda budou automobilky schopny vůbec dlouhodoběji přežít. Obama se zasazoval o pomoc, zdůrazňoval však, že by měla být podmíněna jejich restrukturalizací.

    Bílý dům si vymohl, že firmy které získají pomoc, učiní takové změny, aby dokázaly přežít a být konkurenceschopné. Vláda se za poskytnuté úvěry stane největším akcionářem automobilek a bude jmenovat "automobilového cara", jemuž se firmy budou zodpovídat. "Car" bude mít vliv na podobu restrukturalizace a bude moci zadržet úvěry v případě, že firmy nepokročí ve změnách. Bude také moci doporučit, aby firma, které nesplní podmínky pro úvěry, vyhlásila bankrot a pokusila se o restrukturalizaci v režimu ochrany před věřiteli.

    Americký automobilový trh je nyní v těžké krizi kvůli ekonomické recesi a obtížnějšímu přístupu k úvěrům v důsledku finanční krize. V listopadu prodej automobilů včetně vozů zahraničních automobilek klesl meziročně o 36,7 procenta. Americké automobilky mají v konkurenci s americkými závody zahraničních výrobců velkou nevýhodu v tom, že kvůli dohodám se silnými odbory jsou jejich náklady na pracovní sílu téměř dvakrát vyšší.

    Vládnou obavy, že v případě krachu automobilek se recese americké ekonomiky ještě prohloubí a bude ztraceno daleko víc pracovních míst. Řada zákonodárců však říká, že o osudu firem by měl rozhodovat trh, nikoli vláda zatížená rekordními rozpočtovými deficity. Podle posledního průzkumu veřejného mínění jsou Američané v otázce, zda pomoci automobilkám z veřejných peněz, rozděleni zhruba na polovinu.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data