Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hypoindex: Úroky hypoték dále klesly na listopadových 5,63 %

Hypoindex: Úroky hypoték dále klesly na listopadových 5,63 %

17.12.2008 15:59
Autor: 

Praha (ČTK) - Průměrný úrok nových hypoték pro občany v listopadu třetí měsíc po sobě klesl. Banky v průměru poskytovaly hypotéky za 5,63 procenta, zatímco ještě v srpnu to bylo za rekordních 5,82 procenta. Ještě déle klesá průměrná částka poskytnuté hypotéky, která naposledy činila 1,739 milionu korun. Výsledky dnes s odkazem na údaje devíti hypotečních bank zveřejnil server Hypoindex.

Splátka například milionové hypotéky na dvacet let s fixací na pět let nyní měsíčně vyjde na 6902 korun. Ještě v srpnu to bylo o 92 korun více. Přes pokles úroků zájem o hypotéky klesá. Celkem banky v listopadu poskytly 4488 hypoték v celkovém objemu 7,8 miliardy korun. V říjnu to ale bylo 5200 úvěrů za 9,2 miliardy korun a před rokem dokonce 7094 hypoték za 12,4 miliardy korun.

Další vývoj úroků hypoték bude podle odborníků záviset na vývoji mezibankovního trhu, který je kvůli finanční krizi a přetrvávající nedůvěře mezi bankami zamrzlý. Z mezibankovního trhu banky čerpají zdroje na hypotéky. Dnešní snížení úroků Českou národní bankou tak situaci zřejmě nezlepší.

"I kdyby nyní ČNB snížila úrokové sazby razantně, sazeb na hypotékách se to v nejbližší době nedotkne," uvedl nedávno šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman dnes řekl, že důvěra mezi bankami se postupně začne vracet v prvním čtvrtletí příštího roku.

Průměrná částka poskytnuté hypotéky byla v listopadu třetí nejnižší letos. Menší hypotéky klienti v průměru čerpali jen v lednu a květnu. Částka vytrvale klesá od srpna, což nepřímo potvrzuje, že na realitním trhu opravdu dochází k propadu cen. Při porovnání dat za červenec a listopad evidujeme u tohoto ukazatele pokles o 4,09 procenta, uvedl server.

Hypoindex zahrnuje hypotéky České spořitelny, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banky, Komerční banky, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banky.


Ukazatele nových hypoték za listopad:
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex (procenta) 5,63 5,77 5,54
Průměrná výše hypotéky (mil. Kč) 1,739 1,980 1,590
Měsíční splátka milionové hypotéky na 20 let (Kč) 6951 7034 6902

Zdroj: www.hypoindex.cz


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.03.2026
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa