Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: GM a Chrysler jsou prý blízko k získání vládních úvěrů

ČTK: GM a Chrysler jsou prý blízko k získání vládních úvěrů

19.12.2008 11:14
Autor: ČTK

Detroit (ČTK) - Americké automobilky General Motors a Chrysler údajně učinily výrazný pokrok v jednání o získání nouzových úvěrů v rámci vládního záchranného balíku. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené s jednáním.

Záchranný balík by podle zdrojů vyžadoval rozsáhlou restrukturalizaci podniků výměnou za poskytnutí překlenovacích úvěrů, jež by firmám pomohly překonat několik příštích měsíců. Vláda by o úvěrech mohla informovat již dnes, uvedly zdroje.

Americké automobilky GM, Ford a Chrysler již delší dobu bojují o získání státní úvěrové pomoci. Záchranné krátkodobé úvěry by měly GM a Chrysleru umožnit, aby do března přežily a odvrátily hrozící bankrot. Ford okamžitou pomoc nepotřebuje a chce pouze přístup k úvěru v případě zhoršení situace.

Koncem minulého týdne zkrachovala v americkém Senátu jednání o státní úvěrové pomoci domácímu automobilovému průmyslu v hodnotě 14 miliard dolarů (zhruba 260 miliard Kč). Bílý dům po rozhodnutí senátorů začal uvažovat o tom, že využije na podporu automobilek část peněz ze záchranného balíku pro finanční sektor v celkové hodnotě 700 miliard dolarů. Tento týden rovněž připustil, že jednou z možností, jak pomoci odvětví výroby automobilů, je přistoupit k řízenému bankrotu automobilek.

Americký automobilový trh se nachází v těžké krizi kvůli ekonomické recesi a obtížnějšímu přístupu k úvěrům v důsledku finanční krize. V listopadu prodej automobilů včetně vozů zahraničních značek klesl meziročně o 36,7 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.08.2025
8:17Víkendář: Po monetární dominanci přijde dominance fiskální?
22.08.2025
16:43Powell naznačil snížení sazeb, akcie poslal nahoru
15:08Trump tlačí na převrat ve Fedu. Rezignací Cookové by si zajistil většinu v Radě guvernérů
14:49Trhy čekají na Powellův projev, americké futures jsou zatím v zeleném  
14:01Perly týdne: Korekce, nebo stále počáteční fáze býčího trhu umělé inteligence?
13:49Nio představilo levné SUV, akcie výrazně rostou
12:08Traders Talk: Trhy čekají na Fed, ČEZ na možné zestátnění a co sledovat v USA i Evropě
10:40Musk chtěl koupit OpenAI za 97 miliard dolarů s pomocí Zuckerberga
9:52Nvidia zastavuje výrobu čipů H20 pro čínský trh
8:55Rozbřesk: Nálada v evropském průmyslu nejlepší za tři roky
8:51Lisa Cook z Fedu čelí většímu tlaku na rezignaci, Polsko plánuje navýšit bankám daň z příjmu a futures jsou v červeném  
8:46Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla podle konečných dat o 0,3 procenta
6:11Zervos: Sazby bych snížil o 50 bodů
21.08.2025
22:00Pokračování poklesu na akciových trzích v USA  
16:50Kde by měly být sazby podle „pravidel“ a monetární režim „přání otcem myšlenky“
15:48El-Erian: Powell kráčí v Jackson Hole po laně
14:50Walmart potěšil tržbami, zklamal ziskem. CEO varuje před cly
13:44USA a EU uzavřely obchodní dohodu, potvrdily 15procentní clo na auta nebo čipy
13:31Za čínským bojkotem Nvidie stojí komentáře Lutnicka, které Peking urazily
12:02Meta náhle zpomalila v honu za AI talenty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data