Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Rusko-ukrajinský spor o plyn stále pokračuje

ČTK: Rusko-ukrajinský spor o plyn stále pokračuje

31.12.2008 13:27
Autor: ČTK

Moskva (zpravodaj ČTK) - Rusko-ukrajinský spor o zemní plyn pokračuje a stále hrozí narušení dodávek do Evropy, včetně České republiky a Slovenska. Nebude-li do dnešní půlnoci uzavřen nový kontrakt, přestane ruský plynárenský koncern Gazprom dodávat Ukrajině plyn od desíti hodin moskevského času (08:00 SEČ) 1. ledna. Oznámili to dnes představitelé koncernu. Za "vydírání" označili sdělení ukrajinské společnosti Naftogaz, že v takovém případě může konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky. 

"Jde o nejhrubší porušení podepsané a platné dohody o přepravě ruského plynu do západní Evropy. Jde prostě o ukrajinské vydírání nejen Ruska, ale i západoevropských zemí," prohlásil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

"Jinak než vydíráním nelze ukrajinské stanovisko nazvat. Nemá to precedens v historii plynárenského trhu," dodal zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv.

Gazprom kvůli nesplacení ukrajinského dluhu za dřívější dodávky a neuzavření nových dohod s Kyjevem hrozí přerušit dodávky od Nového roku. Takový krok by mohl narušit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006.

Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.

Kyjev tvrdí, že už splatil celou částku, kterou dlužil za ruský plyn. Gazprom však namítá, že peníze ještě nedostal a spor urovnán není. Jednání stále pokračují, stejně tak však i přípravy Gazpromu na přerušení dodávek Ukrajině.

Spor o splacení ukrajinského dluhu v částce kolem dvou miliard dolarů (zhruba 38 miliard Kč) tak stále hrozí vyústit od Nového roku v přerušení dodávek ruského plynu s možným dopadem i na země střední a západní Evropy.

Podle dřívějšího prohlášení mluvčího Naftogazu Valentyna Zemljanského má být Gazpromu převedeno jen 1,5 miliardy dolarů, to znamená dluh bez penále; Gazprom ovšem vyčísluje ukrajinský dluh na 1,7 miliardy dolarů a penále na 450 milionů.

Obě strany se také musí dohodnout na podmínkách dodávek na příští rok, zejména na ceně. Ukrajina letos platila za ruský plyn 179,50 dolaru za 1000 krychlových metrů, necelou polovinu toho, co platí evropští zákazníci. Gazprom však chce pro příští rok cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů.

Obě strany mají nyní kvůli globální finanční krizi těžké problémy. Ukrajinská ekonomika je krizí těžce zasažena a Kyjev se musel obrátit o pomoc na Mezinárodní měnový fond. Ani Gazprom však na tom není finančně nejlépe, protože musí novými a dražšími úvěry refinancovat vysoký zahraniční dluh a propad světových cen ropy znamená i budoucí pokles cen jeho plynu. Gazprom má nesplacené úvěry celkem 60 miliard dolarů a je podle agentury Reuters nejzadluženějším podnikem v Rusku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2026
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  
9:01Rozbřesk: Ropné šoky už nejsou, co bývaly. Pokles cen ropy může být ještě výraznější
8:58NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:50Evropa zpochybňuje dohodu s Íránem, SpaceX pokračuje v letu vzhůru a Japonsko má nejvyšší sazby za 31 let  
6:04Chanos: SpaceX začala jen přeprodávat čipy, reálný byznys je Starlink
15.06.2026
22:00Akciové trhy v očekávání míru na blízkém východě vystřelily vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba