Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Průmyslová aktivita klesla na minimum za 28 let

USA: Průmyslová aktivita klesla na minimum za 28 let

02.01.2009 17:17
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Aktivita zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se poslední měsíc loňského roku propadla nejníže za 28 let. Index aktivity klesl na 32,4 bodu z listopadové úrovně 36,2 bodu, oznámil dnes Institut řízení dodávek (ISM).
 
Podobný propad indexů průmyslové aktivity na nová minima zaznamenala v prosinci eurozóna i další země Evropské unie včetně České republiky; produkci a zaměstnanost v prosinci rekordním tempem omezovaly i průmyslové továrny v Číně a Indii. Dnešní údaje tak dokládají prohlubování ekonomické recese ve světě. Americká ekonomika je v recesi od konce roku 2007 a ekonomové čekají v posledním loňském čtvrtletí propad jejího výkonu o několik procent.

Ekonomové podle agentury Reuters čekali v prosinci pokles indexu ISM jen na 35,5 bodu. Hodnota indexu pod 50 body signalizuje pokles průmyslové produkce.

"Celkově jsou to velmi slabé údaje, které naznačují, že k žádné stabilizaci zatím nedochází," řekl Ian Lyngen z firmy RBS Greenwich Capital.

Klíčový index nových zakázek, který signalizuje budoucí vývoj průmyslové výroby, se propadl o více než pět bodů na 22,7 bodu a vykazoval pokles již třináctý měsíc po sobě. Prudce klesly i indexy produkce, zaměstnanosti, vývozu, ale i cen, kde ukazatel klesl pod 20 bodů, nejníže od roku 1949.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2025
22:01Americké akcie si dnes poblíž historických maxim berou pauzu  
17:04Skutečná rotace od Spojených států by jim samotným prospěla, zatím jde spíše o finance fiction
16:29NATO zvýší obranné výdaje na 5 % HDP do roku 2035, shodli se spojenci
16:15Jan Bureš: ČNB drží sazby beze změny a lehce zostřuje jestřábí rétoriku
15:01Bankovní rada ČNB podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na 3,5 %
14:56Goldman Sachs varuje: Méně kvalitní akcie čelí rostoucím rizikům
12:59Čeká trhy růst, nebo vystřízlivění? Morgan Stanley je byčí, jiní varují před střetem s realitou
11:43Reuters: Čína léta navyšuje vývoz aut tak, že nové vozy vydává za ojeté
11:40Evropa se nenechala strhnout Wall Street a zůstává dopoledne opatrná  
9:05Rozbřesk: ČNB sazby nezmění, laťka pro další pokles nastavena vysoko
8:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:58Příměří mezi Izraelem a Íránem drží trhy v zeleném, Microsoft pokračuje v masivním propouštění a Čína očekává AI revoluci  
8:55Direct Financing s.r.o.: Oznámení o plném předčasném splacení dluhopisů
8:52J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:50ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
6:16Rogoff: Trump jen posílil nové trendy, Čína příčinou dedolarizace
24.06.2025
22:01Po zprávách o příměří v Íránu zavřel Nasdaq na historickém maximu  
17:24Fed snižující sazby, oslabující dolar a koruna
16:30Snížení sazeb? Až budeme schopni vyhodnotit cla, vzkazuje šéf Fedu Powell
15:38Má Fed „čekat až se uvidí“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data