Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: V Česku stále chybí investiční zlato

E15: V Česku stále chybí investiční zlato

09.01.2009 8:46
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Tuzemští prodejci zlatých slitků a mincí stále mají skoro prázdné sklady. Uvádí to dnešní vydání deníku E15 s tím, že podzimní panika na finančních trzích zapříčinila, že lidé houfně ukládali své peníze do zlata jako tradičního aktiva.

„Nedostatek všech investičních mincí trvá. I když stále nabízíme některé nedostatkové tituly, máme skladem jen menší kusové množství, získané výkupem,“ uvedl šéf firmy Zlaté Mince Pavel Trtík. Zákazníky, kteří mají zájem o nákup sto uncí a více, tak mohou podle Trtíkových slov uspokojit pouze dvěma tituly, švýcarským zlatým slitkem Argor Heraeus a Wiener Philharmoniker.

Trtík odhadl, že oproti roku 2007 se zvýšil prodej investičního zlata v Česku na čtyřnásobek a loni se na českém trhu prodaly zhruba dvě tuny zlata v hodnotě miliardy korun pro investiční účely. Nedostatek zásob nyní ale vede ke snížení tržeb obchodníků se zlatem.

Stále více zlatých mincí kvůli stoupající poptávce emituje i Česká národní banka (ČNB). Ta v rámci schváleného plánu vydává dvě pamětní zlaté mince ročně. Například v roce 2006 vydávala banka pět tisíc kusů mincí, nyní má limit 11 tisíc kusů. Obchodníci přitom mají všechny mince, které budou letos a příští rok bankou vydány, již předem vyprodány.

Situace s investičním zlatem v Česku je podobná jako v zahraničí. Navíc cena zlata na burze roste. Za posledních deset let stoupla jeho hodnota skoro o 200 procent.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.03.2026
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data