Americká ekonomika má jen malou šanci na zotavení z dost možná nejhorší recese od druhé světové války, pokud se Obamovi nepodaří přimět banky k uvolnění úvěrového trhu.
Trh s cennými papíry, které jsou zajištěny aktivy, a které by měly umožnit bankám půjčovat pomocí transformace půjček do obchodovatelných cenných papírů, zůstává nadále zamrzlý. Finanční instituce, které by za normální situace prostředky půjčily a tuto půjčku ve formě cenného papíru dále prodaly, tak za dané situace nepůjčují. Nepříjemností pro Baracka Obamu je i fakt, že nemůže očekávat další pomoc od Fedu, který již snížil klíčovou sazbu na 0 – 0,25 %. Hypoteční trh se však nadále propadá i navzdory tomuto bezprecedentnímu snížení úrokových sazeb. Podle agentury McLean, která sleduje vývoj sazeb od roku 1971, klesla poprvé v historii průměrná 30letá fixní hypoteční sazba pod 5 %, ale reálná sazba, kterou banku účtují klientům vzrostla na více než 20leté maximum. To je dáno tím, že spread mezi 30letou hypoteční sazbou a výnosem z 10letého státního dluhopisu je přibližně 2,6 %. V roce 2003 byl tento spread na 1,6 % a v roce 1993 dokonce jen 1,5 %.
Neochotu půjčovat dokazují i data (15 EUR, -6,87%), když podle nich bylo v tomto měsíci schváleno pouze 50 % žádostí o hypotéku, zatímco v posledních 18 měsících bylo v průměru schvalováno 70 % žádostí.
(Zdroj Bloomberg)