Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Trichet odmítl dohady o možném rozpadu eurozóny

ČTK: Trichet odmítl dohady o možném rozpadu eurozóny

21.01.2009 17:48
Autor: 

Brusel 21. ledna (ČTK) - Šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet dnes odmítl dohady finančních trhů o možném odchodu některých zemí z eurozóny a jejím rozpadu v důsledku finanční krize. Spekulace o takovém vývoji jsou "nepodložené", řekl Trichet ve výboru Evropského parlamentu.

Globální finanční krize a hluboká ekonomická recese nutí vlády pumpovat do záchrany bank a podpory ekonomik velká množství půjčených peněz. Finanční trhy si tak již začínají klást otázky nad schopností tyto plány zaplatit.
Trhy tak podle agentury Reuters již začaly do cen zahrnovat dosud nemyslitelné riziko rozpadu eurozóny. Ceny pojistek proti státnímu bankrotu zemí jako Irsko, Řecko, Itálie, Španělsko nebo Belgie prudce vzrostly a výrazně se také zvýšilo rozpětí mezi výnosy dluhopisů těchto zemí proti výnosům německých obligací, které v eurozóně slouží jako základní měřítko.

"Myslím, že tyto pověsti kolem eura jsou nepodložené," řekl Trichet. Podle něj je přirozené, že finanční trhy si stanovují vlastní úroveň rizik.

Trichet však dodal, že vlády musí udržet dodatečné výdaje v mezích. "Za svou politiku si zodpovídají vlády," řekl Trichet. "Současná ekonomická situace volá z hlediska přijímání rozsáhlých fiskálních stimulů po obezřetnosti a je nutné brát ohled na konkrétní fiskální situaci v každé zemi," dodal šéf ECB.

Trichet se zmínil také o deflaci, to znamená trvalejšímu poklesu cenové hladiny; ta podle některých ekonomů hrozí zasáhnout ekonomiku eurozóny svými neblahými důsledky. Podle Tricheta však v současnosti zemím eura deflace nehrozí. Eurozóna v důsledku poklesu cen komodit zažívá pouze proces dezinflace, tedy klesající inflace, což je podle Tricheta vítaný vývoj.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago