Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Deficit rozpočtu může být až 75 mld. Kč, růst HDP 1,4 % i méně

MF: Deficit rozpočtu může být až 75 mld. Kč, růst HDP 1,4 % i méně

26.01.2009 8:15
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ministerstvo financí počítá pro letošní rok při růstu české ekonomiky o jedno procento s deficitem státního rozpočtu 75 miliard korun a zvýšením nezaměstnanosti na 7,2 procenta. Poslední prognóza MF letos předpokládá hospodářský růst 1,4 procenta. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle odborářů může nezaměstnanost kvůli krizi vystoupat i na deset a více procent.

"Do deseti procent poroste nezaměstnanost pouze za předpokladu, že se podaří záchranný plán a Česká republika jako předsedající země podpoří plán evropské hospodářské obnovy, ale to v této chvíli tak trochu nevypadá," řekl v OVM předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.

Kalousek na dnešním jednání vlády předloží aktualizované návrhy rozpočtu s variantami hospodářského růstem ve výši tří procent, dvou procent a jednoho procenta. V případě tříprocentního růstu, ve který Kalousek nevěří, by deficit rozpočtu činil přes 50 miliard korun. "Doufám, že růst se bude pohybovat někde kolem dvou procent," řekl Kalousek. V takovém případě hospodářského růstu by byl deficit přes 60 miliard korun.

Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou ale vládní opatření nedostatečná a zpožděná. "Vláda v minulém roce společně s odkladem úpravy rozpočtu odložila také všechny aktivní kroky, kterými mohla čelit vyšší nezaměstnanosti, problémům českého exportu, zpomalení české ekonomiky a všem negativním dopadům hospodářské krize," řekl v OVM Sobotka. Kalousek kritiku sociální demokracie odmítl.

Nejnovější prognóza MF počítá s letošním hospodářským růstem o 1,4 procenta s tím, že růst může být nižší. Podle odborářů je však výhled vývoje HDP v tomto roce spíše v souladu s pesimistickým scénářem České národní banky. "Obávám se, že měla ČNB pravdu ve své krizové prognóze růstu HDP o 0,5 procenta s tím, že může v letošním roce skončit i se znaménkem minus," řekl Středula.

Česká národní banka letos podle aktuální prognózy odhaduje růst HDP o 2,9 procenta. Podle nedávných vyjádření členů bankovní rady bude v letošním roce růst pravděpodobně odpovídat spíše alternativnímu, pesimističtějšímu výhledu ČNB, který počítá se zpomalením zhruba na 0,5 procenta.

Vláda kvůli hospodářské krizi chystá opatření na podporu zaměstnanosti i investice, například do výzkumu a vzdělání nebo infrastruktury. Zároveň například hodlá usnadnit přístup firem k penězům. Po dnešním šestihodinovém jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) s ekonomickými ministry to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Všechna opatření by měla utvořit ucelený Národní protikrizový plán.

Podle Topolánka budou součástí plánu legislativní i exekutivní nástroje. Ministři a jejich poradci budou při jeho tvorbě pracovat se dvěma scénáři - růstem i poklesem ekonomiky. Kalousek zdůraznil, že vláda bude při reakci na krizi myslet i na to, aby dále výrazně nevzrostlo dluhové zatížení České republiky.

Své návrhy na podporu ekonomiky dnes představila i sociální demokracie. K řešení dopadů hospodářské krize přichystala balíček opatření, který v podobě zákonů a jenž například počítá se zvýšením základní slevy na dani o 3600 korun ročně nebo jednorázovou výplatou 13. důchodu v letošním roce starobním i invalidním důchodcům. Na důchody chce ČSSD vzít část peněz státu z loňské dividendy energetické společnosti ČEZ.

Sociální demokraté dále prosazují návrat k šestiměsíční době vyplácení podpory v nezaměstnanosti i jejímu zvýšení. Dále strana usiluje o to, aby stát posílil možnost vyplácet mzdy lidem, jejichž zaměstnavatelé nemají peníze na výplaty. ČSSD plánuje kvůli krizi zavést i třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně. Na zisky firem by se měla natrvalo vztahovat loňská sazba 21 procent, a nikoli letošních 20 procent. Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je zdanění lidí s vysokými příjmy čirý populismus, nikoli lék na krizi.

Sobotka předpokládá, že trvalá opatření budou mít dopad na státní rozpočet do 20 miliard korun. Na druhé straně očekává, že zvýšení daní přinese i víc peněz. Podle Kalouska jsou opatření ČSSD mimořádně nákladná.
Před Vánoci schválila Poslanecká sněmovna státní rozpočet na letošní rok se schodkem 38,1 miliardy korun, který ale počítá s letošním růstem HDP o 4,8 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.10.2025
17:20Akciový trh vs. zlato. Splatí AI dluhy?
15:57Jak rozpoznat bublinu na AI a na co si dát pozor
14:41Stabilní sazby a silná koruna dokončí proces dezinflace, myslí si Seidler
14:37ECB ponechává sazby beze změny. Inflace je pod kontrolou, ekonomika roste
14:16Dva giganti, stejná strategie. Alphabet více přesvědčil růstem Cloudu i Searche. Nad Metou visí meč metaversa  
13:40Největší evropský výrobce dronů zvažuje polské IPO  
12:53Zepbound a Mounjaro jdou na dračku. Eli Lilly překonala odhady a zlepšila výhled
12:52Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí stagnovala, o čtvrtletí dříve klesla
12:05Výhled na výsledky Erste: Silné výnosy vykompenzují růst nákladů  
11:35Jakub Blaha: MercadoLibre zrychluje růst díky expanzi, na úrovni zisku však přišlo zklamání  
11:11Příměří v obchodní válce, jestřábí Fed, smíšené zprávy od velkých techů a mírně červené trhy  
10:56Pozitivní kvartál Stellantisu zastínily obavy z jednorázových nákladů
10:26Jakub Blaha: Microsoft překonal odhady, akcie přesto klesají  
10:16Jan Bureš: HDP viditelně nad odhadem, nová vláda přebírá ekonomiku v ideální době
10:05Volkswagen propadl do ztráty, brzdí ho cla, chybějící čipy i nezájem o elektromobily. Škoda Auto se naopak leskne
10:04OpenAI se připravuje na IPO. Valuace může dosáhnout jednoho bilionu dolarů
9:24Čistý zisk Komerční banky překonal očekávání díky jednorázovým položkám, výnosy zaostaly za odhady  
9:00Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.9.2025 (3Q 2025)
8:57Hodnotím 12 z deseti, pochvaloval si Trump jednání se Si Ťin-pchingem
8:48KB překonala očekávání trhu, USA a Čína se sbližují a výsledky big techu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Amazon.com Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (09/25 Q3, Bef-mkt)
Apple Inc (09/25 Q4, Aft-mkt)
Biogen Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Bristol-Myers Squibb Co (09/25 Q3, Bef-mkt)
Builders FirstSource Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Cloudflare Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Coinbase Global Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Credit Agricole SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Crocs Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (09/25 Q3, Aft-mkt)
Eli Lilly & Co (09/25 Q3, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (09/25 Q1, Bef-mkt)
First Solar Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
HelloFresh SE (09/25 Q3, Bef-mkt)
Cheniere Energy Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Illumina Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
ING Groep NV (09/25 Q3, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
Mastercard Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Merck & Co Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Peabody Energy Corp (09/25 Q3, Bef-mkt)
Pluxee NV (08/25 Q4, Bef-mkt)
Prysmian SpA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Raiffeisen Bank International AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Reddit Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Riot Platforms Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
ROBLOX Corp (09/25 Q3, Bef-mkt)
Roku Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Shell PLC (09/25 Q3, Bef-mkt)
Societe Generale SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Strategy Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
TotalEnergies SE (09/25 Q3, Bef-mkt)
Twilio Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Universal Music Group NV (09/25 Q3, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Volkswagen AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Wacker Chemie AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Western Digital Corp (09/25 Q1, Aft-mkt)
Zillow Group Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
7:00Covestro AG (09/25 Q3)
7:00Deutsche Lufthansa AG (09/25 Q3)
7:00Electrolux AB (09/25 Q3)
8:00Puma SE (09/25 Q3)
8:00Repsol SA (09/25 Q3)
9:00CZ - HDP, q/q
11:30Cigna Group/The (09/25 Q3)
11:30Kimberly-Clark Corp (09/25 Q3)
11:30Xerox Holdings Corp (09/25 Q3)
12:00Altria Group Inc (09/25 Q3)
12:15S&P Global Inc (09/25 Q3)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba